LIVE XVI Europejski Kongres Gospodarczy

JSW chce nowych kopalni. Liczy na pieniądze z Londynu i Australii

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) rozmawia z Prairie Mining na temat jej projektów węglowych Dębieńsko na Górnym Śląsku oraz Jan Karski na Lubelszczyźnie. - Dla nas istotną wartością w przypadku przejęcia kontroli nad tą spółką jest to, że jest ona obecna na giełdzie australijskiej i na giełdzie w Londynie - wskazuje Daniel Ozon, prezes zarządu JSW, w rozmowie z portalem WNP.PL.

  • Prezes JSW opowiada również m.in. o planach zastosowania w kopalniach spółki obudowy kotwiowej oraz zamyśle wdrożenia autonomicznego systemu ścianowego.
  • Wskazuje również na korzyści, jakie mogą się pojawić w kontekście planów produkcji przez JSW włókien węglowych pożądanych przez przemysł motoryzacyjny i lotniczy.

- To już prawie rok rozmów z Prairie Mining. Pierwsze pół roku to były analizy geologiczne, techniczne, prawne i finansowe - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Od kilku ostatnich miesięcy pracujemy intensywnie nad wypracowaniem warunków, na bazie których moglibyśmy przejąć kontrolę nad tymi projektami. W ostatnich tygodniach ten temat był omawiany na radzie nadzorczej. Mam nadzieję, że wkrótce uzyskamy zgody na dalsze kontynuowanie tych prac, zlecenie wycen. Tak, żeby z partnerem australijskim i jego akcjonariuszami móc usiąść do stołu - podkreśla prezes Daniel Ozon.

Wskazuje przy tym, że w ten projekt zaangażowana jest szeroka rzesza doradców, w tym 4 kancelarie, 2 polskie i 2 zagraniczne oraz banki inwestycyjne.

- Dla nas istotną wartością w przypadku przejęcia kontroli nad tą spółką jest to, że jest ona obecna na giełdzie australijskiej i na giełdzie w Londynie. Tam surowce są rozumiane, inwestorzy cały czas tam są - wskazuje Daniel Ozon.  JSW mogłaby tam plasować emisje. - Widzimy możliwość zbierania pieniędzy z tych rynków, co jest szczególnie ważne gdy część europejskich bankach odcięło finansowanie dla naszego sektora - dodaje wprost Daniel Ozon.

Prezes JSW opowiada również w wywiadzie m.in. o planach zastosowania obudowy kotwiowej oraz zamyśle wdrożenia autonomicznego systemu ścianowego, który umożliwi eksploatację węgla przy maksymalnym ograniczeniu obecności załogi w najbardziej niebezpiecznych rejonach. 
Istotny jest też temat chęci zaangażowania się JSW w produkcję włókien węglowych poszukiwanych na rynku m.in. przez firmy motoryzacyjne i lotnicze.

Zobacz całą rozmowę z prezesem JSW Danielem Ozonem:

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: JSW chce nowych kopalni. Liczy na pieniądze z Londynu i Australii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!