XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

JSW będzie współpracować z Sasolem ws. paliw syntetycznych

JSW będzie współpracować z Sasolem ws. paliw syntetycznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jastrzębska Spółka Węglowa i należąca do niej spółka JSW Innowacje będą współpracować z południowoafrykańskim koncernem Sasol w transferze technologii umożliwiających produkcję z węgla gazu syntetycznego i innych paliw. Wkrótce spółki mają zawrzeć formalne porozumienie w tej sprawie.

  • Sasol posiada jedyną na świecie komercyjną fabrykę produkującą paliwa syntetyczne na bazie węgla.
  • Roczne obroty Sasola sięgają 15 mld dolarów.
  • Południowoafrykański koncern dysponuje 8 kopalniami węgla, które wydobywają około 40 mln ton surowca rocznie.

Współpraca pomiędzy polskim i południowoafrykańskim koncernem może dotyczyć przede wszystkim produkcji paliw syntetycznych w Polsce na bazie krajowego węgla. JSW rozważa powstanie zakładu przetwórstwa węgla na paliwa syntetyczne na południu kraju.

"Polska to idealne miejsce na powstanie zakładu przetwarzającego węgiel na paliwo syntetyczne. Mamy cenne złoża węgla oraz politykę klimatyczną, która wpływa na jego możliwości wykorzystania. Idea produkcji gazu z węgla w Polsce nie jest nowatorska, ale być może dzięki zaangażowaniu JSW uda się ją wdrożyć - choćby pilotażowo" - oznajmił prezes JSW Daniel Ozon, cytowany w czwartkowym komunikacie prasowym spółki.

W ocenie prezesa powstanie zakładu przerabiającego węgiel na gaz oraz paliwa pozostaje w zgodzie z polską racją stanu, ponieważ prowadziłoby do dalszego uniezależnienia Polski od Rosji, pozostającej głównym dostawcą gazu. Ozon zastrzegł, że ewentualna inwestycja w tej dziedzinie musi być poprzedzona niezbędnymi ekspertyzami dotyczącymi jej opłacalności.

Zakład koncernu Sasol w Secundzie w RPA to jedyna na świecie komercyjna fabryka wytwarzająca paliwa syntetyczne na bazie węgla, w tym produkująca gaz syntezowy poprzez zgazowanie węgla i reforming gazu ziemnego. W zakładzie używa się zastrzeżonej technologii do konwersji gazu syntezowego na syntetyczne komponenty paliwowe, gaz sieciowy i surowce chemiczne do dalszej produkcji rozpuszczalników, polimerów i innych chemikaliów.

W ostatnim czasie delegacja JSW, z wiceprezesem spółki Arturem Dyczko, odwiedziła zakład w Secundzie. Spółki zaplanowały kolejne rozmowy oraz rewizytę przedstawicieli koncernu Sasol w Polsce, podczas której ma zostać podpisany formalny dokument o współpracy obu firm. To pozwoli na organizację grup roboczych, które zajmą się dalszymi pracami.

Jak podała w czwartek JSW, głównym celem spotkania w RPA było dokładne poznanie działalności spółek oraz negocjacje. Przedstawiciele JSW poznali procesy technologiczne stosowane przez Sasol do produkcji gazu z węgla kamiennego, natomiast jastrzębska spółka zaprezentowała swoje plany oraz zrealizowane projekty oparte na innowacyjnych technologiach.

"Przekazaliśmy naszym partnerom informacje na temat planów rozwoju innowacyjnych technologii oraz częściowo już zrealizowanych projektach w zakresie nowych technologii. To m.in. wspólne działania z Instytutem Freinhofera, badania w zakresie separacji wodoru z gazów koksowniczych oraz plany produkcji włókien węglowych ze smoły koksowniczej" - wyjaśnił wiceprezes Dyczko.

Jak poinformował, Sasol zadeklarował chęć głębszej analizy możliwości zastosowania rozwiązań wdrażanych przez JSW w swoich zakładach. Podczas spotkania w RPA omówiono m.in. główne etapy procesu pozyskiwania płynnego paliwa z węgla kamiennego - przygotowanie paliwa węglowego do zgazowania, zgazowanie węgla, ochładzanie gazów w celu wykroplenia kondensatów wodnych i usuwania smół, usuwanie siarki oraz dwutlenku węgla z gazów.

Notowany na nowojorskiej giełdzie południowoafrykański Sasol to międzynarodowy koncern z rocznymi obrotami sięgającymi 15 mld dolarów. Zatrudnia ponad 30 tys. osób, działa w kilkudziesięciu krajach. Posiada 8 kopalń węgla, które wydobywają około 40 mln ton surowca rocznie. Sasol większość produkcji przetwarza na paliwa syntetyczne, gaz przemysłowy oraz chemikalia - w tym paliwa, wytwarzając ich ponad 30 mln baryłek rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: JSW będzie współpracować z Sasolem ws. paliw syntetycznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!