XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jest wiele możliwości wykorzystania węgla, nie tylko spalanie - mówi Stanisław Prusek, naczelny dyrektor GIG

Jest wiele możliwości wykorzystania węgla, nie tylko spalanie - mówi Stanisław Prusek, naczelny dyrektor GIG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Proste spalanie węgla to faktycznie najbardziej powszechny sposób jego wykorzystania, którego celem jest pozyskanie energii cieplnej lub elektrycznej. Oczywiście węgiel wciąż jest wykorzystywany do produkcji stali czy też koksu uzyskiwanego w procesie odgazowania - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL prof. Stanisław Prusek, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

  • Prof. Stanisław Prusek wskazuje, że mówiąc o różnych metodach wykorzystania węgla, należy również wspomnieć o zgazowaniu.
  • W jego rezultacie uzyskujemy gaz syntezowy stanowiący podstawę do produkcji wodoru, substancji chemicznych, paliwa czy też energii elektrycznej.
  • Warto też wspomnieć o możliwości produkcji eteru dimetylowego (DME) z gazu syntezowego w procesie syntezy bezpośredniej lub dwustopniowo, gdzie produktem przejściowym jest metanol.  


Wiele osób łączy węgiel jedynie z jego prostym spalaniem, a tymczasem może on mieć różnorodne zastosowania. Które z nich zasługują teraz na szczególną uwagę?


 - Proste spalanie węgla to faktycznie najbardziej powszechny sposób jego wykorzystania, którego celem jest pozyskanie energii cieplnej lub elektrycznej. Oczywiście węgiel wciąż jest wykorzystywany do produkcji stali czy też koksu uzyskiwanego w procesie odgazowania.
Mówiąc jednak o innych metodach wykorzystania węgla, należy również wspomnieć o zgazowaniu, w rezultacie którego uzyskujemy gaz syntezowy stanowiący podstawę do produkcji wodoru, substancji chemicznych, paliwa czy też energii elektrycznej.

Warto w tym miejscu wspomnieć też o możliwości produkcji eteru dimetylowego (DME) z gazu syntezowego w procesie syntezy bezpośredniej lub dwustopniowo, gdzie produktem przejściowym jest metanol.

Czytaj także: Daniel Ozon, JSW, o nowych technologiach w przetwarzaniu węgla

oraz Trzeba dziś odważnie wchodzić w nowoczesne technologie węglowe

Czym charakteryzuje się eter dimetylowy (DME)?

- DME jest gazem łatwym do skroplenia i transportu (możliwości przewozu w warunkach analogicznych do LPG), a jego spalanie generuje znikomą ilość zanieczyszczeń w porównaniu z paliwami konwencjonalnymi i jest w porównaniu z innymi paliwami dużo mniej szkodliwe dla środowiska.

Węgiel jest surowcem do produkcji nie tylko ciepła i energii elektrycznej, ale wielu innych produktów, których możliwości wykorzystania jest wiele.

Jakich?

- Na przykład metanol obok olefin jest jednym z najważniejszych surowców chemicznych, ale niestety nie jest produkowany w Polsce. Służy głównie do produkcji metanalu (30 proc. światowego zużycia  metanolu) i kwasu etanowego.

Ponadto oprócz zastosowań czysto chemicznych należy wspomnieć o rosnącym znaczeniu metanolu jako dodatku lub surowca do wytwarzania komponentów paliw. Należy zaznaczyć, że obecnie sprowadzamy do Polski około 400 tys. ton metanolu.

Na uwagę zasługują również inne kierunki wykorzystania węgla, na przykład do produkcji grafenu czy nanorurek węglowych, które ze względu na ich wyjątkowe właściwości chemiczne, mechaniczne, elektryczne, a także magnetyczne, są obiecującym materiałem pod kątem wykorzystania ich w wielu obszarach.

A zatem gdzie mogą być wykorzystywane?

 - Między innymi jako materiały elektrodowe w ogniwach elektrochemicznych, technologiach elektronowych w komputerach nowej generacji, ochronie środowiska czy też medycynie.

Innym kierunkiem są węglowe ogniwa paliwowe (DCFC). Są to ogniwa, które jako jedyne z ogniw paliwowych, zdolne są do bezpośredniej konwersji energii chemicznej paliw węglowych w energię elektryczną.

Możliwości wykorzystania węgla jest więc wiele, ale potrzebne są jednak konkretne działania mające na celu osiągnięcie w niektórych przypadkach gotowości przemysłowych danych technologii, a w innych ich szerszej implementacji.

-----------------------------

Cały obszerny wywiad z prof. Stanisławem Pruskiem, naczelnym dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa, zostanie opublikowany w najnowszym numerze Magazynu Gospodarczego „Nowy Przemysł”.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jest wiele możliwości wykorzystania węgla, nie tylko spalanie - mówi Stanisław Prusek, naczelny dyrektor GIG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!