Iran. Protest górników przeciwko wizycie prezydenta na miejscu górniczej katastrofy

Iran. Protest górników przeciwko wizycie prezydenta na miejscu górniczej katastrofy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Górnicy z kopalni w Azadszar w irańskiej prowincji Golestan, gdzie w środę doszło do wybuchu, w którym zginęło najpewniej 35 osób, protestowali w niedzielę przeciwko wizycie na miejscu prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego. Zaatakowany został jego samochód.

Jak pisze AP, był to jeden z rzadkich aktów protestu wobec pochodzącego z powszechnych wyborów prezydenta Iranu. Rowhani ubiega się obecnie o reelekcję w wyborach, które odbędą się 19 maja i które są traktowane jako sprawdzian jego popularności.

Pokryci pyłem węglowym górnicy kopali i uderzali pięściami opancerzony samochód terenowy, jakim przyjechał Rowhani na miejsce tragedii. Co najmniej jeden z nich wskoczył na dach pojazdu. Na nagraniach widać, jak w końcu stopniowo przyspieszając samochód zdołał przedrzeć się przez skandujący tłum górników rzucający kamieniami, a część górników udaje się za nim w pościg. Widać też, że policjanci w mundurach nie są w stanie ich powstrzymać.

"Boże, dopomóż!" - krzyczy kobieta w czarnym czadorze za odjeżdżającym samochodem, który wydawał się nieuszkodzony mimo incydentu.

Państwowe media nie poinformowały od razu o incydencie. Nagrania wideo w internecie zamieściły natomiast półoficjalne agencje prasowe Fars i Tasnim, które -jak się uważa - są powiązane z elitarnymi jednostkami Strażników Rewolucji, skrytykowanymi w piątek przez Rowhaniego w debacie telewizyjnej. Agencja Fars na Twitterze podała, że państwowe media "ocenzurowały nagranie".

Dotąd na powierzchnię wydobyto w sumie 26 ciał górników, spośród 35, którzy przebywali pod ziemią w momencie eksplozji na głębokości 1,4 km. Doszło do niej w środę około godz. 12.45 czasu lokalnego. Kopalnia węgla kamiennego, gdzie miał miejsce wybuch, zatrudnia ponad 500 osób.

Przyczyna katastrofy będzie dopiero wyjaśniana i do tego czasu kopalnia będzie wyłączona z eksploatacji, ale według kilku przedstawicieli władz eksplozja nastąpiła na skutek wybuchu silnika pojazdu transportowego przy wysokim stężeniu metanu. Do szpitali przetransportowano co najmniej 25 osób, które ruszyły na pomoc zasypanym i nawdychały się trującego gazu.

To nie pierwsza taka katastrofa w irańskim przemyśle wydobywczym. W 2013 roku 11 górników zginęło w dwóch wypadkach w kopalniach, w 2009 roku - 20. Winą za tego typu incydenty obarcza się często niezbyt rygorystyczne przestrzeganie zasad BHP oraz złe przygotowanie służb ratunkowych na terenach, gdzie prowadzi się wydobycie.

Rowhani jest faworytem zbliżających się wyborów. W piątek podczas debaty telewizyjnej z pięcioma pozostałymi kandydatami prezydent, który jest umiarkowanym politykiem popieranym przez reformatorów, oskarżył obóz konserwatywny o próbę sabotowania porozumienia na temat irańskiego programu nuklearnego, zawartego w lipcu 2015 r.

Występując z rzadką krytyką Strażników Rewolucji, Rowhani potępił decyzję o publikacji zdjęć z podziemnych baz pocisków balistycznych i umieszczenia na rakietach antyizraelskich napisów, gdy porozumienie nuklearne wchodziło w życie w styczniu 2016 roku.

Porozumienie ma na celu zagwarantowanie, że irański program nuklearny będzie miał charakter wyłącznie pokojowy. W zamian mocarstwa zgodziły się częściowo znieść międzynarodowe sankcje nałożone na Iran.

Iran rocznie zużywa ok. 2,5 mln ton węgla, na którym w dużej mierze opiera się przemysł stalowy kraju. W ubiegłym roku w irańskich kopalniach wydobyto ok. 1,7 mln ton węgla, a reszta potrzebnego surowca jest importowana.

Faktycznym zwierzchnikiem państwa jest w Iranie najwyższy duchowy przywódca ajatollah Ali Chamenei.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Iran. Protest górników przeciwko wizycie prezydenta na miejscu górniczej katastrofy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!