XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Indie nadzieją dla polskich firm górniczych

Indie nadzieją dla polskich firm górniczych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Indie to trzeci producent węgla w świecie. Polskie firmy były obecne na indyjskim rynku od lat 60. i to właśnie one budowały na rynku indyjskim pierwsze kopalnie głębinowe. Teraz pora powrócić na ten rynek z kompleksową ofertą - zaznaczano w trakcie sesji "Zachodni Bengal-Polska. Współpraca w branży górniczej", która odbyła się 15 maja w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Na samym początku miała miejsce uroczystość podpisania porozumienia przez Bartłomieja Pawlaka, członka zarządu ds. finansów i rozwoju Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Mirosława Bendzerę, prezesa Famuru i Bartosza Bielaka, wiceprezesa Famuru. Podpisane porozumienie jest poszerzeniem porozumienia zawartego 6 kwietnia w Ministerstwie Energii przez Jastrzębską Spółkę Węglową, Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa oraz Indyjsko-Polską Izba Handlowo-Przemysłową.
- Dla nas podpisanie tego porozumienia jest o tyle ważne, że wpisuje się w chęć zwiększenia obecności polskich firm na dalekich rynkach - mówił Bartłomiej Pawlak. - Zadaniem PFR-u jest wspieranie polskich firm w ekspansji zagranicznej. Chcemy w to konsorcjum wnieść instrumenty Grupy PFR. Istotne dla nas jest to, by te podmioty wspólnie z nami szukały wspólnych rozwiązań. Tak, by móc oferować pełną paletę usług. To porozumienie to nie jest dokument, który jakoś twardo nas obliguje do takich czy innych działań, ale to kolejny krok we właściwym kierunku.
Prezes Famuru Mirosław Bendzera podkreślił, że spółka jest bardzo aktywna na rynkach zagranicznych. Obecnie prawie 40 proc. przychodów ze sprzedaży przypada na rynki zagraniczne. A produkty Famuru są obecne na pięciu kontynentach w ponad 25 krajach.

Zobacz też: Łączy nas węgiel. Indie na celowniku polskich firm

- Jednym z rynków, gdzie chcemy odbudować nasze relacje, jest rynek indyjski - mówił prezes Bendzera. I przypomniał, że Indie to trzeci producent węgla w świecie. Polskie firmy były obecne na indyjskim rynku od lat 60. i to właśnie one budowały na rynku indyjskim pierwsze kopalnie głębinowe. Dziś rynek indyjski jest jednym z kluczowych kierunków w zagranicznej ekspansji Famuru.

- Chcemy dostosować naszą ofertę do potrzeb rynku indyjskiego - podkreślił Bendzera.

Pełniący obowiązki prezesa zarządu firmy PeBeKa Jarosław Danielkiewicz wskazał, że także liczy ona na wejście na rynek indyjski. Na horyzoncie pojawił się między innymi projekt związany z rozbudową jednej z kopalń eksploatującej rudy miedzi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Indie nadzieją dla polskich firm górniczych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!