XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Indie liczą na polskie technologie górnicze

Indie liczą na polskie technologie górnicze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Indie są zainteresowane polskimi technologiami górniczymi, np. czystego węgla, gazyfikacji tego surowca oraz technologiami przetwórstwa żywności. W Indiach przetwarzamy niewielką ilość produktów spożywczych, dużo żywności się marnuje - mówi PAP ambasador Indii w Polsce Ajay Bisaria.

"Węgiel jest tradycyjnym obszarem współpracy pomiędzy indyjskim i polskim sektorem wydobywczym.(...) Założyliśmy specjalną grupę współpracy ds. węgla i wydobycia. Delegacja indyjska odwiedziła Katowice, które są sercem górnictwa w Polsce. Towarzyszyły jej indyjskie firmy, które zapoznały się z technologiami wydobycia" - podkreśla ambasador.

"Mamy wiele podobieństw w tym obszarze - obfite zasoby węgla, przeszliśmy przez duże przeobrażenia w sektorze i obecnie mamy nadwyżkę produkcyjną. To, na co mamy nadzieję, jeśli chodzi o Polskę, to technologie np. czystego węgla, gazyfikacji tego surowca. To są unikalne technologie dostępne w Polsce i mamy nadzieję wykorzystywać je w Indiach" - powiedział PAP Bisaria.

"Indie to duży kraj i mamy duży apetyt. (...) Polska ma produkty bardzo dobrej jakości i polska żywność jest w Indiach mile widziana. Jednak bardziej niż samą żywnością jesteśmy zainteresowani jej przetwórstwem. Polska, jak odkryliśmy, przetwarza znaczną część produkowanej żywność. W Indiach przetwarzamy niewielką ilość produktów spożywczych, duże ilości są marnowane" - mówi dyplomata.

Dlatego, jak zaznacza, Indie potrzebują technologii przetwórstwa żywności. "W ubiegłym roku Polskę odwiedziła delegacja z Pendżabu, która była w Lublinie, by zobaczyć te technologie. Byliśmy pod wielkim wrażeniem. Założyliśmy specjalną wspólną komisję ds. przetwórstwa żywności i produktów rolniczych. Mamy nadzieje na rozwijanie tej współpracy" - dodał.

Od soboty w Indiach - w ramach polskiej misji gospodarczej - przebywa delegacja, której przewodniczy wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. W jej składzie znajdują się również: wiceminister rozwoju Radosław Domagalski, przedstawiciele administracji rządowej, instytucji otoczenia biznesu oraz przedsiębiorstw. Organizatorami misji gospodarczej są: Krajowa Izba Gospodarcza, Indyjsko-Polska Izba Gospodarczo-Handlowa we współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Ambasadą RP w New Delhi oraz Ambasadą Indii w Polsce.

Głównym celem wizyty jest udział w międzynarodowym forum gospodarczym Make in India Week w Mumbaju. W wydarzeniu, oprócz władz indyjskich pod przewodnictwem premiera Narendry Modiego, biorą udział szefowie rządów innych państw oraz przedstawiciele sektora biznesowego z Indii, Europy, Ameryki i Azji. Wizyta wicepremiera Glińskiego ma być okazją do wzmocnienia współpracy gospodarczej z Indiami oraz do nawiązania indywidualnych kontaktów z indyjskim rządem federalnym i rządami stanowymi oraz reprezentantami miejscowego biznesu.

Polsko-indyjska wymiana handlowa w 2014 r. osiągnęła wartość prawie 2,3 mld dolarów, a za pierwszych jedenaście miesięcy 2015 r. - nieco ponad 2 mld dolarów (w tym polski import to ok. 1,6 mld dolarów, a eksport - ok. 400 mln dolarów).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Indie liczą na polskie technologie górnicze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!