Górnicy i lokalne władze upamiętniły 36. rocznicę śmierci Jana Stawisińskiego

Górnicy i lokalne władze upamiętniły 36. rocznicę śmierci Jana Stawisińskiego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Górnicy z kopalni „Wujek”, działacze „Solidarności” i władze Koszalina spotkali się w sobotę przy grobie i pomniku Jana Stawisińskiego - górnika z Koszalina, który został śmiertelnie postrzelony podczas pacyfikacji katowickiej kopalni. Uczcili 36. rocznicę jego śmierci.

Jan Stawisiński z Koszalina był jednym z dziewięciu górników, którzy oddali swoje życie podczas pacyfikacji kopalni "Wujek" 16 grudnia 1981 r. Sześciu z nich zginęło na miejscu. Trzech umarło później, w wyniku odniesionych ran. Jednym z nich był Jan Stawisiński. Postrzelony w głowę zmarł w szpitalu 25 stycznia 1982 r. Miał 21 lat.

W sobotę na uroczystościach upamiętniających 36. rocznicę śmierci Jana Stawisińskiego była obecna delegacja górników z kopalni "Wujek". Byli też m.in.: działacze "Solidarności" i władze lokalne. Na grobie Stawisińskiego zapalili znicze, przed pomnikiem złożyli kwiaty.

Polecamy: Piotr Bienek, szef Solidarności w Ruchu Śląsk: nie ma list alokacyjnych, pracownicy nie wiedzą, gdzie zostaną przeniesieni

- Janka nie znałem, ale byłem wtedy w kopalni. Brałem udział w obronie miejsc pracy naszej kopalni. To był bardzo mroźny dzień, straszny, tragiczny. Zostanie w mojej pamięci do końca życia. Ten człowiek przyjechał do pracy, ale jak trzeba było to stanął po stronie obrony praw wolnościowych, porozumień, które w sierpniu 1980 roku były zawarte z ówczesnym rządem - powiedział górnik kopalni "Wujek", członek zarządu Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK "Wujek" Andrzej Szukała, który przyjechał na uroczystości rocznicowe do Koszalina.

- Janek był mieszkańcem Koszalina, chciał polepszyć sobie byt i pojechał na Śląsk. Jak mówiła jego świętej pamięci matka - Janina Stawisińska +mój syn pojechał za chlebem, a oddał życie+" - mówił w sobotę przy grobie Janka Stawisińskiego przewodniczący zarządu regionu koszalińskiego "Pobrzeże" NSZZ "Solidarność" Sławomir Majchrzak.

Natomiast wiceprezydent Koszalina Andrzej Kierzek dodał, że "nigdy nie powinno się tak zdarzyć, by ktoś w obronie władzy zabijał innych ludzi". "To dzięki górnikom z kopalni "Wujek", działaczom związkowym pamiętamy o tej największej ofierze, jaką poniósł pan Stawisiński. Powinniśmy pamiętać o tym, że możemy się spierać, możemy żyć w niezgodzie, ale nigdy nie wyprowadzajmy na siebie, na obywateli tego samego kraju żadnych sił, żadnej broni, by ktoś musiał płakać po śmierci swoich najbliższych" - stwierdził nad grobem Stawisińskiego Kierzek.

Uroczystości, które rozpoczęły się kilka minut po godz. 15 przy grobie Jana Stawisińskiego na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie przeniosły się następnie przed pomnik poświęcony zmarłemu górnikowi (skwer przy skrzyżowaniu ulic: Zwycięstwa - Stawisińskiego - Pileckiego).

W niedzielę w ramach uroczystości rocznicowych o godz. 10 w koszalińskiej katedrze odprawiona zostanie msza św.

Górnicy z Wujka zastrajkowali 13 grudnia 1981 r., domagając się uwolnienia przewodniczącego kopalnianej Solidarności Jana Ludwiczaka. Potem zażądali też m.in. zniesienia stanu wojennego i zwolnienia wszystkich internowanych. 16 grudnia milicja i wojsko otoczyły kopalnię. W czasie szturmowania zakładu padły strzały. Na miejscu zginęło sześciu górników, trzej inni zmarli później wskutek odniesionych ran.

W wyniku pacyfikacji kopalni życie stracili: Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Joachim Gnida, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Jan Stawisiński, Zbigniew Wilk i Zenon Zając. Ponad 20 górników zostało rannych.

Prawomocny wyrok, skazujący byłych milicjantów z plutonu specjalnego ZOMO za strzelanie do górników na karę od 3,5 do 6 lat więzienia, zapadł dopiero po blisko 15 latach rozpatrywania tej sprawy, w czerwcu 2008 r. Później orzeczenie to ostatecznie utrzymał Sąd Najwyższy. 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Górnicy i lokalne władze upamiętniły 36. rocznicę śmierci Jana Stawisińskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!