XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ekopatriotyzm to powinność naszych czasów - mówi Mirosław Proppé z WWF Polska

Ekopatriotyzm to powinność naszych czasów - mówi Mirosław Proppé z WWF Polska
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Przyszłość Polski leży w rękach Polek i Polaków. Niezależnie od poglądów na tematy gospodarcze czy obyczajowe powinniśmy działać razem, by ochronić nasz najcenniejszy skarb – naturę. Dlatego chcemy promować pojęcie ekopatriotyzmu - mówi WNP.PL Mirosław Proppé, prezes WWF Polska.

  • WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody) Polska, wspólnie z firmą doradczą Boston Consulting Group, przygotował raport "2050 Polska dla Pokoleń”, prezentujący dwa scenariusze rozwoju Polski do 2050 roku.
  • Raport podkreśla, że ochrony środowiska nie należy oddzielać od rozwoju naszego kraju. Ochrona środowiska to również konieczny warunek dobrego funkcjonowania gospodarki.
  • Idea ekopatriotyzmu mówi o tym, że patriotyzm w czasach pokoju to dążenie do zapewnienia bezpiecznej i dostatniej przyszłości kraju, do czego niezbędna jest ochrona środowiska naturalnego.
  • Dyskusja na temat raportu "2050 Polska dla Pokoleń" odbędzie się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Zapraszamy 14 maja 2019 r. w godzinach 11.30-13.00 do sali Konferencyjnej 3. 

- Raport „2050 Polska dla Pokoleń” został przygotowany przez WWF Polska wspólnie z firmą doradczą Boston Consulting Group i prezentuje dwa scenariusze rozwoju Polski do roku 2050. Jeden jest oparty na dzisiejszych przepisach i polityce, a drugi na pomysłach i rekomendacjach naszych ekspertów przeliczonych przez Boston Consulting Group po to, aby pokazać, jak Polska mogłaby się rozwijać do 2050 r. - mówi WNP.PL Mirosław Proppé, prezes WWF Polska.

W raporcie pada sformułowanie "ekopatrioci". Jak tłumaczy Mirosław Proppé, idea ekopatriotyzmu mówi o tym, że patriotyzm w czasach pokoju to dążenie do zapewnienia bezpiecznej i dostatniej przyszłości kraju, do czego niezbędna jest ochrona środowiska naturalnego. Przyszłość Polski leży w rękach Polek i Polaków. Niezależnie od poglądów na tematy gospodarcze czy obyczajowe, powinniśmy działać razem, by ochronić nasz najcenniejszy skarb – naturę.

- Nasz raport pokazuje, że jest ogromna szansa na to, aby przekazać kraj kolejnym pokoleniom w znacznie lepszej kondycji gospodarczej, społeczneji i ekologicznej - podkreśla Mirosław Proppé.

Wnioski zawarte w raporcie dotyczą każdego z nas i przekładają się na nasze życie codzienne. Z jednej strony są to programy termomodernizacyjne dla budynków mieszkalnych, co będzie oznaczało dla nas mniejsze koszty utrzymania, mniejsze koszty ocieplenia i mniejsze energii potrzebnej do ogrzania.

To również będzie oznaczało znacznie lepsze powietrze, co przełoży się na mniejszą liczbę osób chorujących z powodu złego powietrza.

To jest także kwestia rozwoju transportu publicznego, który pozwoli nam wszystkim oszczędzić na zakupie paliw, które importujemy, a po drugie pozwoli na lepsze skomunikowanie wewnątrz miast, jak i pomiędzy miastami.

- To wszystko sprawi, że nam i następnym pokoleniom będzie się lepiej żyło - zapewnia Mirosław Proppé.

Te wszystkie działania będą pozytywne dla gospodarki, ponieważ oznaczają modernizację, nowoczesność i konkurencyjność.

- W tych scenariuszach pokazujemy, że przez zainwestowanie dziś w badania i rozwój nad nowymi technologiami dotyczącymi magazynowania energii, alternatywnych napędów w transporcie oraz modernizacji budynków nasza gospodarka stanie się bardziej konkurencyjna - dodaje Mirosław Proppé.

Z raportu wynika, że ochrony środowiska nie należy oddzielać od rozwoju naszego kraju. Ochrona środowiska to również konieczny warunek dobrego funkcjonowania gospodarki. Działania w zakresie polityki prośrodowiskowej podjęte w najbliższych latach będą miały wpływ na nasze życie również w obszarach dobrobytu, zdrowia, bezpieczeństwa i wolności przez kolejne dekady.

Inwestycja w ochronę przyrody – najcenniejszy zasób, który mamy, może również przyczynić się w przyszłości do wzrostu dochodów z turystyki, a także do wzrostu przychodów państwa i ogólnego dobrobytu naszego społeczeństwa.

Czytaj także: Liczymy, że reguła lokalizacji farm wiatrowych zostanie złagodzona - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Ekopatriotyzm to powinność naszych czasów - mówi Mirosław Proppé z WWF Polska

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!