XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ekologia zablokuje kopalnie JSW

Ekologia zablokuje kopalnie JSW
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czy kumak nizinny, padalec albo ślepowron zablokują rozbudowę dwóch kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej? Mieszkańcy Pielgrzymowic chcą, aby na terenie ich wsi powstał tzw. zespół przyrodniczo-krajoznawczy. Ochrona przyrody znacznie ograniczyłoby możliwości fedrowania węgla.

Pielgrzymowice, wieś, w której urodził się Karol Miarka, są dziś częścią gminy Pawłowice. Miejscowość znana jest z pięknych stawów hodowlanych, 300-letniego kościoła oraz dworku należącego do rodziny Reitzensteina. Pielgrzymowice, nazywane też zielonymi płucami Jastrzębia, zyskały ostatnio rozgłos także z innego powodu. Wieś stanęła na drodze potężnej Jastrzębskiej Spółce Węglowej i próbowała zablokować wydanie koncesji na rozbudowę dwóch kopalń: Pniówek i Zofiówka. Nie udało się, bo JSW nie wstrzymała prac nad przygotowaniem do eksploatacji nowych złóż - czytamy w katowickim dodatku "Gazety Wyborczej".

Ale mieszkańcy nie złożyli broni. Wymyślili nowy sposób, który zaczęto potocznie nazywać "na Rospudę". Chcą, aby na terenie ich wsi powstał tzw. zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Przekonują, że Pielgrzymowice są wyjątkowe: to tu zachowała się jedyna na Śląsku naturalna wlewnia potoków do okolicznych stawów, występują niemal wszystkie gatunki żab chronionych, są zaskrońce, padalce i wyjątkowe ptaki. Do Pielgrzymowic przylatuje czapla biała, są ślepowrony i kumaki nizinne. Przez sołectwo biegnie korytarz ekologiczny łączący Beskid Śląski i Wyżyną Śląską. - Tego nie da się w żaden sposób połączyć z eksploatacją górniczą. Gdy zaczną tu fedrować kopalnie, wszystko zniknie - mówi "Gazecie" Agata Tucka-Marek z komitetu obrony Pielgrzymowic.

Uznanie wyjątkowych walorów przyrodniczych wsi formalnie nie wstrzyma przygotowań do rozbudowy kopalń, ale w rzeczywistości może je bardzo utrudnić. Gdy w Pielgrzymowicach powstanie zespół przyrodniczo-krajoznawczy, zmiana miejscowego planu zagospodarowania gminy nie będzie już taka prosta. - Nie mamy innego wyjścia, bo przedstawiciele spółki nie kryją, że liczy się dla nich ekonomia, a nie ekologia. Nie przejmują się, że za chwilę nasze domy zostaną zniszczone przez szkody górnicze, a my będziemy musieli włóczyć się po sądach, żeby wywalczyć odszkodowanie - mówi Tucka-Marek.

Jastrzębska Spółka Węglowa uspokaja, że ludzie nie mają się czego obawiać. Obecne technologie wydobywania węgla pozwalają znacznie zminimalizować szkody górnicze. - Mieszkańcy mają prawo niepokoić się o swoją przyszłość, ale nie powinni blokować inwestycji decydującej o przyszłości firmy zatrudniającej 22 700 osób. Bez inwestowania w nowe złoża za kilkanaście lat spółka będzie musiała drastycznie ograniczyć wydobycie, a to oznacza likwidację tysięcy miejsc pracy, których nikt inny nie potrafi w tym rejonie stworzyć - tłumaczy "Gazecie" Jarosław Zagórowski, prezes JSW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekologia zablokuje kopalnie JSW

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!