Do tony stali trzeba 500-700 kg węgla koksowego. Sam się nie wydobędzie

Do tony stali trzeba 500-700 kg węgla koksowego. Sam się nie wydobędzie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) potwierdza swoje ambitne plany wytwarzania przyjaznych środowisku produktów, w tym wodoru separowanego z gazu koksowniczego, nanorurek na bazie grafenu, włókien węglowych oraz adsorbentów. Firma jako pierwsza w tej części świata planuje budowę instalacji przemysłowej separacji wodoru z gazu koksowniczego, który jest produktem ubocznym przy wytwarzaniu koksu.

  • Jastrzębska Spółka Węglowa produkuje głównie węgiel kokoswy, który jest niezbędnym surowcem do wytwarzania stali.
  • Stal wciąż stanowi fundament nowoczesnego przemysłu XXI wieku.
  • Bez niej nie obejdzie się przemysł, w tym AGD, branża motoryzacyjna czy offshore.

Węgiel koksowy wydobywany przez JSW znajduje się na unijnej liście surowców strategicznych i odgrywa wiodącą rolę w światowej gospodarce.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski wskazuje, że plany Jastrzębskiej Spółki Węglowej związane m.in. z produkcją wodoru na bazie gazu koksowniczego dobrze wpisują się w „Program dla Śląska” oraz rządowy program „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.

Carbon jest i będzie potrzebny


- Dostosowywanie się do coraz ostrzejszych wymogów środowiskowych i klimatycznych to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi obecnie górnictwo - zaznacza Grzegorz Tobiszowski. - JSW doskonale to rozumie. Z przekonaniem mogę zapewnić, że wszelkie działania podejmowane przez spółkę idą w parze z odpowiedzialnością i dbałością o interesy środowiska naturalnego i całego społeczeństwa - dodaje wiceminister Tobiszowski.

Obecnie nie ma alternatywnych - ekonomicznie uzasadnionych technologii wytopu stali bez użycia węgla koksowego. Branża stalowa ma znaczący wpływ na kluczowe segmenty gospodarki, takie jak przemysł motoryzacyjny, kolejowy, budowlany, stoczniowy, paliwowy czy AGD.

- Nie łudźmy się, że nasze społeczeństwo żyjące w układzie konsumpcyjnym, zrezygnuje z dużej ilości produktów, do których wytworzenia konieczny będzie carbon - zaznacza Aleksander Sobolewski, prezes Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. - Dobrze więc, żeby był to nasz polski carbon. Czyste technologie węglowe to nie jest medialny slogan, to jest porządny biznes na przyszłość - dodaje Aleksander Sobolewski.

Przykładowo węgiel koksowy jest chodliwym towarem na rynku. Z jego wykorzystaniem bowiem produkuje się stal. A stal jest przecież niezbędna do rozwoju innowacyjnej gospodarki niskoemisyjnej.
Transformacja w stronę przemysłu niskoemisyjnego w najbliższych latach skutkować będzie zwiększonym popytem na proekologiczne produkty, w tym między innymi samochody elektryczne czy wiatraki.

Z tym wiąże się fakt, iż wzrastać będzie zapotrzebowanie na stal. Bez węgla koksowego nie ma stali, nie ma nowoczesnego przemysłu, także i tego niskoemisyjnego. 70 proc. stali wytwarzane jest przy użyciu węgla koksowego, zwanego również metalurgicznym.

- Żeby wyprodukować jedną tonę stali potrzebujemy 500-700 kg węgla koksowego - zaznacza Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. I wskazuje, że średniej wielkości wiatrak to 200 ton węgla koksowego. Natomiast stal, co ważne, nadaje się w 100 proc. do recyklingu.

Czytaj też: Plany polskich kopalni na 2019 rok są ambitne [RAPORT]

Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej oraz wiodącym producentem koksu - podstawowego składnika wsadu do produkcji stali.
Nowoczesny przemysł wydobywczy, koksowniczy oraz stalowy dokłada wszelkich starań, żeby sprostać wymaganiom prowadzonej przez UE polityki klimatycznej, co byłoby niemożliwe bez rozbudowanego zaplecza badawczo-naukowego.

JSW chce być liderem


Wprowadzane przez przemysł innowacyjne rozwiązania gwarantują redukcję emisji, ale także wpływają na globalną transformację energetyczną. Jak wskazuje Solidarność Górnicza, nowoczesny światowy przemysł, w tym wydobywczy oraz stalowy wprowadza innowacyjne rozwiązania technologiczne skutkujące powstaniem nowych, przyjaznych środowisku produktów.

W JSW wiedzą, że warto przykładowo produkować włókna węglowe. To bowiem  doskonały materiał konstrukcyjny, dzięki któremu redukować można wagę samochodów oraz samolotów i w ten sposób ograniczać też emisję dwutlenku węgla.

Jastrzębska Spółka Węglowa pokazuje, że tradycyjny przemysł wydobywczy może stać się liderem proekologicznych technologii. JSW jako pierwsza w tej części świata planuje budowę instalacji przemysłowej separacji wodoru z gazu koksowniczego, który jest produktem ubocznym przy produkcji koksu.

Wodór można wykorzystywać - przypomina Solidarność Górnicza - w ogniwach wodorowych do produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu, zasilania urządzeń elektrycznych i awaryjnych stacji zasilania, przykładowo dla szpitali, szkół, urzędów, ale może on również być ekologicznym paliwem w transporcie publicznym.

Zobacz także wywiad z prezesem JSW dla portalu WNP.PL: Daniel Ozon, JSW, o nowych technologiach w przetwarzaniu węgla

JSW z tradycyjnego dostawcy strategicznego surowca dla przemysłu stalowego staje się modelowym przedsiębiorstwem branży wydobywczej z nowoczesnym łańcuchem wartości: węgiel koksowy-koks-gaz-nowoczesne i przyjazne środowisku produkty.

- Chcemy być w Polsce katalizatorem nowoczesnych, światowych technologii, które dzięki naszej kooperacji z liderami branż są na wyciągniecie ręki. Dodajemy kolejne łańcuchy wartości - zaznaczył prezes JSW Daniel Ozon w trakcie szczytu klimatycznego COP24, który w grudniu 2018 roku odbył się w Katowicach. - Planujemy inwestycje w produkcję wodoru nazywanego „paliwem przyszłości”. Jesteśmy w stanie wyprodukować wodór o czystości 99.999 proc. i osiągnąć wydajność 8 tysięcy ton rocznie. Wodór wyprodukowany w instalacji JSW może zasilić setki bezemisyjnych autobusów, które będą obsługiwały ponad dwa i pół miliona mieszkańców aglomeracji śląskiej - dodał prezes Ozon.

Na terenie po byłej koksowni Dębieńsko JSW planuje produkcję adsorbentów, nanorurek węglowych przy wykorzystaniu produktów ubocznych powstających w trakcie produkcji węgla koksowego i koksu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Do tony stali trzeba 500-700 kg węgla koksowego. Sam się nie wydobędzie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!