Do końca roku projekt nowego programu dla górnictwa

Do końca roku projekt nowego programu dla górnictwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do końca tego roku zespół złożony z przedstawicieli Ministerstwa Energii, górniczych pracodawców i związkowców ma wypracować projekt rządowego programu dla górnictwa do 2030 roku - poinformował we wtorek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

"Powołujemy dzisiaj zespół do wypracowania programu dla sektora węgla kamiennego na okres 2016-2030 (…). Zgodnie z przyjętym harmonogramem będziemy próbowali zdążyć do końca roku, by następnie program przyjęty przez zespół trójstronny mógł być przedłożony do zatwierdzenia Radzie Ministrów" - powiedział wiceminister.

Poprzedni program dla górnictwa obejmował okres do 2015 roku. Wprawdzie okres obowiązywania towarzyszącej programowi tzw. ustawy górniczej został w wielu punktach wydłużony, przedstawiciele resortu energii wskazują na konieczność stworzenia nowego programu, który określi przyszłość polskiego górnictwa, również w kontekście krajowej polityki energetycznej.

Oficjalną inauguracją prac nad nowym programem było wtorkowe posiedzenie trójstronnego zespołu ds. bezpieczeństwa socjalnego górników. Tobiszowski podkreślił, że nieprzypadkowo zorganizowano je w Katowicach - chodziło o to, by właśnie w stolicy Górnego Śląska rozpocząć prace nad nowym programem dla sektora.

Wiceminister zapowiedział, że punktem wyjścia prac 10-osobowego zespołu będzie diagnoza obecnego stanu górnictwa, przedstawiona podczas wtorkowego posiedzenia. Obecnie spółki węglowe, dotknięte niskimi cenami węgla i problemami z płynnością finansową, realizują programy naprawcze.

Tobiszowski wyraził nadzieję, że uda się tak przygotować harmonogram prac zespołu, aby do końca roku możliwe było wypracowanie programu. Przypomniał, że równolegle w każdej ze spółek węglowych prowadzony jest - jak mówił - "intensywny dialog" dotyczący bieżącego działania tych firm; ponadto w Polskiej Grupie Górniczej rozpoczynają się negocjacje nowego układu zbiorowego pracy, który następnie ma stać się wzorem dla innych górniczych spółek.

Uczestniczący we wtorkowym spotkaniu związkowcy wskazywali, że obecnie w środowisku górniczym jest wiele obaw dotyczących przyszłości kopalń - w kontekście przeniesienia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w celu wygaszenia wydobycia wymienia się już nie tylko kopalnię Pokój, ale także np. kopalnie Sośnica i Rydułtowy w Polskiej Grupie Górniczej, Krupiński w Jastrzębskiej Spółce Węglowej czy Śląsk (część kopalni Wujek) w Katowickim Holdingu Węglowym. Władze tych spółek nie potwierdziły dotąd takich informacji.

"Padają różne nazwy, pojawiają się spekulacje, które potęgują atmosferę niepewności i nerwowości w kopalniach. Panuje psychoza likwidacji kopalń, która skłania wielu pracowników do deklarowania chęci odejścia z pracy" - ocenił wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski; w sumie deklaracje dobrowolnego przejścia do SRK, by tam skorzystać z osłon socjalnych, złożyło w trzech spółkach ok. 9,3 tys. osób.

Według Czerkawskiego przedstawiciele rządu powinni określić, jak widzą przyszłość poszczególnych kopalń - szczególnie tych osiągających złe wyniki.

Szef Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej Bogusław Hutek, pytany, czy związkowcy widzą przestrzeń do rozmów na temat przekazania kolejnych kopalń Grupy do SRK, przypomniał, że w kwietniu zawarto porozumienie, zgodnie z którym PGG powstała w maju z 11 kopalniami i czterema zakładami Kompanii Węglowej. "Wtedy był czas na rozmowy; zapewniano nas, że biznesplan spina się z 11 kopalniami" - powiedział Hutek.

Lider Sierpnia 80 Bogusław Ziętek przyznał, że część kopalń jest w wyjątkowo trudnej sytuacji, podkreślił jednak, że należy widzieć to w kontekście sytuacji całych spółek węglowych, do których należą te kopalnie - i szukać dla nich skutecznych rozwiązań naprawczych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do końca roku projekt nowego programu dla górnictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!