Dlaczego JSW zdrożała ponad czterokrotnie w niecałe 3,5 roku? Kluczowa jest koniunktura i sytuacja światowego hutnictwa

Dlaczego JSW zdrożała ponad czterokrotnie w niecałe 3,5 roku? Kluczowa jest koniunktura i sytuacja światowego hutnictwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Odkąd rządy objęła Zjednoczona Prawica, wartość Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zwiększyła się aż 360 proc. - to największy przyrost spośród wszystkich kluczowych spółek Skarbu Państwa. Jakie były przyczyny tak gigantycznego wzrostu?

  • Wzrosty i spadki ceny akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej na przestrzeni lat to pochodna koniunktury na międzynarodowym rynku węgla koksowego potrzebnego do produkcji stali, a co za tym idzie, koniunktury w światowym przemyśle stalowym
  • Analitycy zgodnie zaznaczają, że akcje i standing Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie zależą od zmian zachodzących na scenie politycznej.
  • Obecnie JSW korzysta z koniunktury na rynku węgla koksowego i wysokich cen tego surowca. Gdyby jego ceny były na poziomie sprzed czterech lat, to spółka musiałaby walczyć o przetrwanie.

Ostatnio trwa dyskusja na temat kondycji spółek skarbu państwa, głównie tych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, odkąd rządy objęła Zjednoczona Prawica.

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zakończyła notowania 16 listopada 2015 roku z kursem 12,43 złotych za akcję, by obecnie osiągać wartość około 60 złotych za akcję. Przyrost wartości akcji JSW w ciągu omawianego okresu to 360 proc., a wartość jej akcji dzisiaj stanowi aż 460 proc. w stosunku do ich wartości z 16 listopada 2015 roku. 

JSW zyskała najwięcej spośród 15 kluczowych spółek skarbu państwa.
Jednak wzrosty i spadki ceny akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz generalnie wzloty i upadki spółki na przestrzeni lat to pochodna koniunktury na międzynarodowym rynku węgla koksowego potrzebnego do produkcji stali, a co za tym idzie, koniunktury w światowym przemyśle stalowym.

- Jastrzębska Spółka Węglowa jest mocno podatna na wahania koniunktury - przypomina w rozmowie z portalem WNP.PL Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Analitycy zgodnie zaznaczają, że akcje i standing Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie zależą od zmian zachodzących na scenie politycznej. Przede wszystkim zależą one od międzynarodowej koniunktury. Tak jest w przypadku JSW czy KGHM-u. 

Obecnie JSW korzysta z koniunktury na rynku węgla koksowego i wysokich cen tego surowca. Gdyby jego ceny były na poziomie sprzed czterech lat, to spółka musiałaby walczyć o przetrwanie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (21)

Do artykułu: Dlaczego JSW zdrożała ponad czterokrotnie w niecałe 3,5 roku? Kluczowa jest koniunktura i sytuacja światowego hutnictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!