Deputaty węglowe. Górnicy ruszyli po rekompensaty

Deputaty węglowe. Górnicy ruszyli po rekompensaty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad 80 tys. emerytów i rencistów górniczych, uprawnionych do 10-tys. rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla, złożyło dotąd wnioski o przyznanie tego świadczenia – wynika z danych spółek węglowych. To ponad trzecia część wszystkich uprawnionych do rekompensat.

  • Wypłatę rekompensat dla ponad 235-tysięcznej grupy emerytów i rencistów (także osób pobierających renty rodzinne po zmarłych górnikach) przewiduje obowiązująca od minionego wtorku ustawa.
  • 24 października rozpoczęło się także przyjmowanie wniosków o świadczenie.
  • Do 18 listopada włącznie można je złożyć w 38 punktach lub wysłać pocztą - w tym drugim przypadku potrzebne jest notarialne poświadczenie danych i podpisu
.
Najwięcej - ok. 50 tys. wniosków - przyjęła w ciągu trzech dni, do piątku rano, Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), gdzie wnioski składają przede wszystkim emeryci z kopalń dawnej Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i kopalni Kazimierz-Juliusz. Jak podał rzecznik SRK Witold Jajszczok, sporo osób pyta także w spółce o możliwość wysłania wniosku pocztą, i zapewne skorzysta z takiej możliwości w kolejnych dniach.

Wnioski emerytów i rencistów, głównie z b. kopalń KW i KHW, przyjmują także punkty przy kopalniach Polskiej Grupy Górniczej; później wnioski te także trafiają do SRK. Jak podał rzecznik PGG Tomasz Głogowski, do piątkowego poranka spółka przyjęła ok. 11 tys. wniosków i rozdała prawie dziewięciokrotnie więcej formularzy.

Jastrzębska Spółka Węglowa - jak poinformowała jej rzeczniczka Katarzyna Jabłońska-Bajer - przyjęła dotąd blisko 18,1 tys. wniosków, czyli średnio ponad 6 tys. dziennie. W spółce Tauron Wydobycie przyjęto dotąd blisko 1,4 tys. wniosków. Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka do czasu nadania depeszy nie przedstawiła PAP danych dotyczących liczby przyjętych wniosków.

Przedstawiciele górniczych spółek, w których przyjmowane są wnioski, przyznają, że w punktach obsługi emerytów i rencistów tworzą się kolejki oczekujących, zapewniają jednak, że obsługa przebiega sprawnie; z reguły w jednym punkcie jest wiele stanowisk przyjmowania wniosków. W niektórych godzinach - szczególnie wieczorem - kolejek praktycznie nie ma.

O tym, gdzie i jak składać wnioski, portal wnp.pl pisał tutaj: Deputaty węglowe. Gdzie i jak złożyć wniosek

Rekompensaty dla emerytów i rencistów górniczych za utracone prawo do bezpłatnego węgla będą kosztować budżet państwa ponad 2,3 mld zł - stosowna korekta ustawy budżetowej jest procedowana w Sejmie.

Świadczenie ma być wypłacone jeszcze w tym roku, przedstawiciele górniczych spółek nie precyzują jednak, kiedy konkretnie emeryci i renciści otrzymają pieniądze.

Po złożeniu wniosków są one weryfikowane - w przypadku braków formalnych osoba składająca będzie proszona o ich uzupełnienie w ciągu siedmiu dni. Wniosek spełniający wymogi formalne, po potwierdzeniu uprawnienia danej osoby do rekompensaty, będzie skierowany do realizacji.

Wypłaty spodziewane są w listopadzie, a najdalej w grudniu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Deputaty węglowe. Górnicy ruszyli po rekompensaty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!