Czarny, ale nie brudny. Węgiel nie jest na straconej pozycji

Czarny, ale nie brudny. Węgiel nie jest na straconej pozycji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podczas gdy cały świat mówi o dekarbonizacji, polska gospodarka wciąż w istotnej części opiera się na wydobywaniu i spalaniu węgla. Czy rzeczywiście jest tak, że każda jego tona trafiająca do przemysłu, energetyki i ciepłownictwa zawsze szkodzi środowisku naturalnemu? Nie da się wykorzystywać węgla, pozostając jednocześnie w zgodzie z zasadami ekologii?

  • Polska  ma miks energetyczny niemal najmniej zróżnicowany wśród krajów Unii Europejskiej. Gorzej od nas wypadają tylko Malta i Cypr.
  • Sposobem na ograniczenie zarówno zanieczyszczeń, jak i emisji dwutlenku węgla, jest podnoszenie sprawności instalacji energetycznych, czyli dążenie do uzyskania takiej samej ilości energii z mniejszej ilości spalanego węgla.
  • Jedną z doraźnych metod szybkiego ograniczenia niskiej emisji jest zastąpienie "czarnego węgla" - "błękitnym" (ang. blue coal), czyli paliwem, którego spalanie nawet w najgorszym kotle wiąże się z emitowaniem od 7 do 15 razy mniejszej ilości zanieczyszczeń.


Na początku października 2018 roku opublikowany został najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC). Jednoznacznie potwierdzono w nim, że klimat zmienia się na gorsze pod wpływem działalności człowieka. Argumenty zawarte w dokumencie wielokrotnie przywoływano w trakcie katowickiego szczytu klimatycznego ONZ. Wśród nich i ten, że kluczowe znaczenie dla powstrzymania globalnego ocieplenia ma, prowadzona w ogólnoświatowej skali i we wszystkich sektorach gospodarki, zasadnicza redukcja emisji gazów cieplarnianych.

Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego przyznał jednak, że radykalne obniżenie poziomu emisji w skali globalnej nie będzie łatwe.

- Z jednej strony mamy sytuację bardzo rozwiniętych państw, których ambicje klimatyczne są bardzo wysokie. Mówię tu na przykład o krajach skandynawskich, choćby o Norwegii, których miks energetyczny oparty jest w 97 proc. na energii odnawialnej. Oznacza to, że osiągają one założenia Porozumienia paryskiego.

Z drugiej strony są kraje mniej zamożne, których nie stać na gigantyczne inwestycje. Największym problemem jest więc teraz wypracowanie kompromisu dotyczącego różnych interesów; także interesów Polski i innych krajów, który doprowadzi do zgody na podjęcie konsekwentnych działań zmierzających do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych - mówił w czasie COP24.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Czarny, ale nie brudny. Węgiel nie jest na straconej pozycji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!