COP24 ma ożywić globalną politykę klimatyczną

COP24 ma ożywić globalną politykę klimatyczną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grudniowy szczyt ONZ w Katowicach ma sprawić, by Porozumienie paryskie, czyli pierwsza globalna umowa klimatyczna zaczęła żyć, przestała być tylko polityczno-prawnym dokumentem - stwierdził Tomasz Chruszczow, wieloletni negocjator klimatyczny i przedstawiciel Ministerstwa Środowiska.

  • COP24 ma przyjąć pełny pakiet wdrażający Porozumienie paryskie.
  • Porozumienie paryskie ma zacząć obowiązywać od 2020 roku.
  • Celem Porozumienia jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 st. C w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 st. C.

W tym roku Katowice będą gospodarzem dorocznego szczytu klimatycznego ONZ. Niedawno zdecydowano, że blisko dwutygodniowa konferencja, na której według szacunków resortu środowiska może pojawić się nawet 30 tys. osób, rozpocznie się dzień wcześniej, czyli 2 grudnia. Szczyt potrwa do 14 grudnia.

"Konferencja w Katowicach jest niezwykle ważna. Ma sprawić, że Porozumienie paryskie zacznie żyć, przestanie być tylko tekstem polityczno-prawnym. Katowice mają dać podstawę do działania państwom i do współpracy. Mam nadzieję, że to się nam uda, że zbudujemy tę świadomość" - podkreślił 20 września na konferencji w Warszawie Chruszczow, który był m.in. w 2015 r. wiceszefem polskiej delegacji podczas szczytu klimatycznego w Paryżu.

W trakcie konferencji w stolicy Górnego Śląska (COP24) planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie - pierwszej w historii globalnej umowy klimatycznej, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Przyjęty w Katowicach pakiet wdrażający ma umożliwić realizację umowy paryskiej w praktyce i tym samym wyznaczyć światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata. Porozumienie, które zacznie obowiązywać od 2020 r. mówi, że celem państw jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 st. C w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 st. C.

Chruszczow zwrócił uwagę, że kwestia współpracy państw, organizacji czy biznesu będzie kluczowa dla powodzenia negocjacji w Katowicach, jak i sukcesu Porozumienia paryskiego. Podkreślił, że różne państwa - w zależności od zamożności - mają różne podejście do polityki klimatycznej i wynikających z tego zobowiązań. Kraje bogate częściej bowiem mówią o np. o redukcji emisji CO2, z kolei biedne bądź rozwijające się zwracają bardziej uwagę na adaptację do zmieniającego się klimatu.

"Dyskusja teraz toczy się na temat, w jaki sposób możemy doprowadzić do w miarę racjonalnych, humanitarnie uzasadnionych warunków życia w krajach rozwijających się. Dla nich nie ma ważniejszego priorytetu niż walka z ubóstwem, powstrzymanie głodu, zapewnienie bezpieczeństwa żywieniowego. Jeżeli z Afryką zaczynamy rozmawiać na poziomie - redukuj emisje, to w najlepszym przypadku powiedzą, żebyśmy to robili u siebie" - dodał negocjator.

Chruszczow podkreślił, że klimat to nie tylko powietrze. "Sama konwencja klimatyczna mówi o geosferze, hydrosferze, biosferze i atmosferze. Między tymi obszarami trwa interakcja, wymiana energii. Również ludzie mają wpływ na to, co się tu dzieje" - dodał.

Negocjator wskazał, że podobnie jest w Porozumieniu paryskim, które wskazuje na kilka elementów. Mówi m.in. o neutralności klimatycznej poprzez zrównanie emisji CO2 z jego pochłanianiem. "W Porozumieniu nie mówi się o redukcji emisji, tylko bardziej o niskoemisyjnej strategii rozwoju. Słowo CO2 pojawia się trzy razy, np. w kwestii pochłaniania tego gazu i budowania przez to potencjału biosystemów" - zaznaczył przedstawiciel MŚ.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: COP24 ma ożywić globalną politykę klimatyczną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!