Chińczycy mogą sfinansować nowe kopalnie w Polsce. Koszt jednej to 3 mld zł

Chińczycy mogą sfinansować nowe kopalnie w Polsce. Koszt jednej to 3 mld zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Coraz trudniej pozyskać zewnętrzne finansowanie na realizację inwestycji w sektorze górnictwa węgla kamiennego. W wielu przypadkach inwestycje związane z węglem, niezależnie czy z jego przeróbką, czy spalaniem w elektrowni, nie otrzymają finansowania - mówi WNP.PL Daniel Ozon, prezes JSW. Trudniej nie oznacza jednak, że jest to niemożliwe. Jeśli będzie taka konieczność, nowe projekty uda się spiąć z pomocą Amerykanów i Chińczyków.

Banki europejskie oraz firmy ubezpieczeniowe w coraz mniejszym stopniu angażują się w górnictwo węglowe i energetykę opartą na węglu. Jak mówi Daniel Ozon, coraz trudniej rozmawia się nawet z bankami polskimi. W ich akcjonariacie są największe europejskie fundusze inwestycyjne, które wywierają presję, aby skracały swoje ekspozycje na aktywa związane z węglem.

- Każdego następnego roku na pewno w tej kwestii łatwiej nie będzie - dodaje Daniel Ozon.

Ratunkiem może tu być współpraca z inwestorami z rynków kapitałowych ze Stanów Zjednoczonych, którzy są bardziej otwarci na takie ryzyka. JSW rozważała wejście na rynek obligacji amerykańskich, który jest dość otwarty. Jednak po ustaleniach z większościowym akcjonariuszem zdecydowano się skorzystać z oferty polskich banków.

JSW pozyska kredyt w wys. ok. 750 mln zł w kilku transzach, które zostaną przeznaczone na inwestycje m.in. na przejęcie PBSz, będą to także środki obrotowe. W konsorcjum polskich banków znalazł się także jeden bank z Chin. Spółka liczy na nawiązanie ściślejszej współpracy z chińskimi bankami.

Chińskie banki, jak Exim i ICBC, są gotowe angażować się w projekty nawet o 12 czy 15 letnim finansowaniu.

- Gdy rozmawiamy z China Coal o budowie szybów czy kopalni w Polsce w konsorcjum z PBSz, to dla chińskiego banku jest to dobry sygnał, aby zgodzić się na finansowanie na 12 lat. Gdyby JSW miała budować nowe kopalnie Dębieńsko czy Jan Karski, to mogłoby się odbywać przy współpracy z chińskimi bankami - informuje Daniel Ozon.

Jak dodaje, JSW jest już po wstępnych rozmowach z chińskimi partnerami i zainteresowanie z ich strony jest widoczne. Chińczycy są zainteresowani przede wszystkim węglem koksującym.

- Gdybyśmy chcieli finansować te inwestycje bez chińskich pieniędzy, to byłoby to duże wyzwanie. Koszt budowy jednej kopalni to ok. 3 mld zł - wylicza Daniel Ozon.

We wrześniu poinformowano, że JSW i JSW Innowacje planują współpracę z międzynarodowym koncernem Sasol w transferze nowoczesnych technologii związanych z wykorzystaniem węgla oraz węglopochodnych.

- Rozmawiamy z koncernem Sasol. Spółka JSW Innowacje analizuje możliwości zgazowania pod kątem węgli lubelskich. Ich parametry są zdecydowanie bardziej korzystne, biorąc pod uwagę potencjalne procesy technologiczne zgazowywania węgla. Te prace są jeszcze na początkowym etapie, za ok. trzy miesiące będzie można w tej sprawie powiedzieć coś więcej - podsumowuje Daniel Ozon.

Przemysł 4.0 wymaga zaangażowania od wielu branż i gałęzi przemysłu. Jedną z nich jest przemysł węglowy i JSW, która rozpoczyna współpracę z firmą Elmodis działającą w obszarze Przemysłowego Internetu Rzeczy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (25)

Do artykułu: Chińczycy mogą sfinansować nowe kopalnie w Polsce. Koszt jednej to 3 mld zł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!