Cezary Mech o niskich wynagrodzeniach Polaków, znaczeniu węgla i budowie elektrowni jądrowej

Cezary Mech o niskich wynagrodzeniach Polaków, znaczeniu węgla i budowie elektrowni jądrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ryzyko regulacyjne odnośnie naszych węglowych aktywów sprawia, że musimy płacić swoisty haracz ekologiczny. Ryzyko inwestycji w sektorze węglowo-energetycznym z przyczyn pozaekonomicznych jest wysokie. Z kolei fakt posiadania zasobów paraliżuje działania w innych potencjalnych kierunkach, bowiem po cichu liczy się na to, że restrykcje związane z polityką klimatyczną zostaną jednak poluzowane. Przez to stoimy w miejscu - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Cezary Mech, były wiceminister finansów.

  • Cezary Mech wskazuje, że należało podążać w kierunku zakończenia procesu hamowania wzrostu wynagrodzeń. Tak się jednak nie stało.
  • Jego zdaniem gdyby wynagrodzenia szybciej wzrastały, przymuszałoby to podmioty prywatne do większych nakładów inwestycyjnych czy do doszkalania swoich pracowników.
  • Zamiast elektrowni jądrowej lepiej budować u nas elektrownie na węgiel. - Płaciłbym ten haracz ekologiczny i wpisywałbym go w koszty bycia w Unii Europejskiej - mówi  Cezary Mech.

Jak ocenia pan to, co dzieje się teraz na rodzimym rynku pracy, czy dostrzega pan tu jakieś zmiany na lepsze?

- Niestety nie. Gospodarka w świecie hamuje, co będzie się odbijało również i na nas. Wzrost wynagrodzeń u nas wyhamowano, natomiast roszczenia ze strony poszczególnych grup cały czas występują.

Wystarczy tu wspomnieć o pracownikach policji, gdzie ich protest ostatecznie przełożył się na znaczący koszt związany ze wzrostem wynagrodzeń. A dochodzą do tego koszty obiecanych na przyszłość benefitów emerytalnych. Tego w wydatkach się nie liczy, bo nie uwzględnia się przywilejów, które będą skutkowały w przyszłości.

Mamy sytuację tego typu, że w firmach udało się zaoszczędzić na inwestycjach w parki maszynowe między innymi w związku z napływem imigrantów. W wielu firmach nadal wolą mało płacić niż inwestować w rozwój, w tym odnowienie i poszerzenie parku maszynowego.


Jakie będą tego efekty?

- Takie podejście odbije się na nas w przyszłości, bo nasza gospodarka odstaje pod względem parków maszynowych, a to przekłada się na obniżanie konkurencyjności. Przykładowo w USA nie wyhamowuje się wzrostu wynagrodzeń, tam podąża się w kierunku zwiększania wydajności pracy.

Jest tam między innymi wzrost nakładów na szkolenia pracowników, żeby mogli oni bardziej wydajnie pracować. Odnawia się tam równolegle parki maszynowe i realizuje inwestycje prorozwojowe, czego u nas nie ma. U nas niestety zaprzepaszczono szanse na przyspieszenie wzrostu wynagrodzeń, jakie dawała koniunktura w gospodarce.

Mamy za to do czynienia z hamowaniem wzrostu inwestycji wynikającym z hamowania wzrostu wynagrodzeń. Jest takie podejście, by przy niskich wynagrodzeniach bazować na starych urządzeniach. W firmach nie są zainteresowani wzrostem inwestycji, bowiem nie mają motywacji ku temu.

A należało iść w kierunku zakończenia procesu hamowania wzrostu wynagrodzeń. Gdyby wynagrodzenia szybciej wzrastały, przymuszałoby to podmioty prywatne do większych nakładów inwestycyjnych czy do doszkalania swoich pracowników.

Zamiast skoncentrować się na tym, by sprowadzić do kraju Polaków, którzy kiedyś wyjechali za granicę do pracy, sprowadza się imigrantów zarobkowych.

Myśmy ten okres boomu zaprzepaścili. Kolejne grupy wysuwają roszczenia, co - jak choćby w przypadku policjantów - przyczyni się do pogorszenia sytuacji finansów publicznych w przyszłości.

Czytaj także: Roman Kluska: taka sama biurokracja dla małych i wielkich firm hamuje rozwój

Jako Polska bazujemy głównie na węglu, który jest podstawowym paliwem w naszym miksie energetycznym i który zapewnia nam bezpieczeństwo energetyczne. Czy w sytuacji restrykcyjnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej ten węgiel to nasz skarb czy przekleństwo?

 - W tym kontekście widać, że to, co jest naszym wielkim bogactwem, może stać się przekleństwem. Ryzyko regulacyjne odnośnie tych węglowych aktywów sprawia, że musimy płacić swoisty haracz ekologiczny.

Ryzyko inwestycji w sektorze węglowo-energetycznym z przyczyn pozaekonomicznych jest wysokie. Z kolei fakt posiadania bogatych zasobów paraliżuje działania w innych potencjalnych kierunkach, bowiem po cichu liczy się na to, że te restrykcje, związane z polityką klimatyczną, zostaną jednak poluzowane. Przez to stoimy w miejscu.

No ale przecież mamy takie absurdalne przykłady, jak ten dotyczący Wenezueli, która dzięki zasobom ropy naftowej powinna być bogatym krajem, w którym mieszkańcom żyje się dostatnio. A jednak jest przecież zupełnie inaczej.

 Czy pańskim zdaniem powinno się w Polsce budować elektrownię jądrową?

 - Nie. Jestem zwolennikiem tego, żeby budować u nas elektrownie na węgiel, w pierwszym rzędzie te na węgiel brunatny.

Płaciłbym ten haracz ekologiczny i wpisywałbym go w koszty bycia w Unii Europejskiej. Budowanie czegoś tylko dlatego, że regulacyjnie załatwiono, że nie trzeba od tego płacić haraczu ekologicznego jest bez sensu.

Koszty budowy elektrowni jądrowej są wręcz przeolbrzymie. Byłoby to wielkie obciążenie naszego bilansu płatniczego. Ponadto nie mamy technologii, nie mamy kadr, które mogłyby się zająć realizacją takiej inwestycji.

Dochodzi do tego problem składowania odpadów. Raczej szedłbym w kierunku płacenia tego haraczu klimatycznego i budowałbym bloki węglowe. Choć rzeczywiście decydenci mają w tym zakresie trudność w podjęciu decyzji.

Zobacz również: Prof. Krystian Probierz: Musimy budować nowe kopalnie

Czy zatem sądzi pan, że decyzja o budowie elektrowni jądrowej w Polsce zostanie ostatecznie podjęta?

- Nie powinna zostać podjęta. Dlatego że budowanie u nas elektrowni jądrowej to byłby absurd. Mamy już tyle dziur w finansach, że podejmowanie takiej decyzji byłoby wysoce nierozsądne.

Rozmawiał: Jerzy Dudała
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (37)

Do artykułu: Cezary Mech o niskich wynagrodzeniach Polaków, znaczeniu węgla i budowie elektrowni jądrowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!