Ceny węgla energetycznego są najwyższe od sześciu lat

Ceny węgla energetycznego są najwyższe od sześciu lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Globalne ceny węgla energetycznego w czerwcu wzrosły do poziomów nienotowanych od 2012 roku. Jak informowaliśmy już wcześniej, cena tony węgla energetycznego przekracza 100 dolarów.

  • Obecne ceny węgla są nietypowe dla pory letniej.
  • Ceny surowca napędza głównie zapotrzebowanie w Chinach.
  • Prognozy na najbliższe miesiące są dla producentów węgla optymistyczne.

O rekordach cen węgla energetycznego w czerwcu poinformował w swojej analizie katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorujący węglowe rynki i sytuację w górnictwie. Cena tony węgla energetycznego przekracza 100 dolarów, o czym portal WNP.PL informował już wczoraj.

Informacje o sytuacji na międzynarodowym rynku węgla Agencja publikuje w swoim portalu Polski Rynek Węgla. Z danych wynika, że w lipcu indeks, przedstawiający cenę węgla energetycznego, importowanego drogą morską do krajów Europy Zachodniej i Północnej przez porty ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia), wzrósł do rekordowych poziomów, przebijając barierę 100 dolarów za tonę. Analiza opublikowana 11 lipca wskazuje, że już w czerwcu w wielu częściach świata tona węgla energetycznego kosztowała powyżej 100 USD.

"Ceny surowca australijskiego na rynku zamorskim rosły na przestrzeni całego czerwca, osiągając wieloroczne rekordy. Zmienna pogoda w Australii, w połączeniu ze zintensyfikowanym zainteresowaniem zakupami węgla w tej części rynku, przełożyła się na wzrost cen wszystkich gatunków węgla na świecie" - czytamy w opracowaniu.

W efekcie cena węgla australijskiego w porcie Newcastle w ciągu miesiąca wzrosła o ponad 8 USD/t, w końcu czerwca osiągając poziom 117,26 USD/t - najwięcej od sześciu lat. To aż o 130 proc. więcej niż w 2016 r., kiedy indeksy oscylowały na poziomie 50 USD/t.

"Taki wzrost cen jest rezultatem zwiększonego popytu ze strony Chin, które w ostatnim okresie musiały zmierzyć się z falą upałów. Producenci energii w Chinach w tym roku stanęli przed wielkim wyzwaniem ekstremalnych temperatur, poczynając od trzaskających mrozów w styczniu do fali ciepła w maju, co znacząco obniżyło zapasy surowca" - tłumaczą analitycy ARP.

Rosnące zapotrzebowanie ze strony chińskich nabywców, w połączeniu z ograniczonymi dostawami z Australii, umacniało także ceny węgla w RPA. Najwyższą wartość indeksu tygodniowego odnotowano tam 15 czerwca, kiedy wyniósł on 106,01 USD/t. Druga połowa miesiąca przyniosła niewielkie spadki - w końcu czerwca indeks ten wyniósł 103,78 USD/t. Odziaływanie silnego popytu ze strony Chin przełożyło się również na wzrost cen węgla z Indonezji.

W porównaniu do obszaru Azji-Pacyfiku, w czerwcu aktywność w handlu węglem na rynku Atlantyku była niewielka - dostawy do europejskich portów ARA były mocno ograniczone, przy rosnącym imporcie węgla z Rosji i Kolumbii, przekierowywanym na obszar Azji-Pacyfiku.

Zima zamiast lata


Pierwsza połowa miesiąca przyniosła niewielki wzrost cen w europejskich portach ARA, do 97,17 USD/t 15 czerwca, jednak w końcu miesiąca indeks ten powrócił do poziomu bliskiego z początku czerwca i wyniósł 95,83 USD/t. Ożywienie, widoczne już w czerwcu na innych światowych rynkach, do Europy zachodniej dotarło natomiast w lipcu, kiedy indeks w portach ARA wzrósł do rekordowych poziomów, przebijając barierę 100 dolarów za tonę - w poniedziałek 9 lipca wartość indeksu wyniosła 102 USD za tonę; najlepsza oferta sprzedaży wyniosła 104 USD za tonę, a kupna 100 USD za tonę.

To ceny niewidziane na rynku węgla w porze letniej, a charakteryzujące raczej obraz rynku w miesiącach zimowych. Ceny węgla w europejskich portach ARA ostatnio były tak wysokie pod koniec grudnia 2017 r., kiedy wartość średniotygodniowa wyniosła 100,58 USD/t, i rok wcześniej - 30 grudnia 2016 r., gdy wartość wynosiła 100,68 USD/t.

Jak wynika ze środowej analizy ARP, trwający od kilku miesięcy - za sprawą największego konsumenta węgla na świecie, tj. Chin - silny trend wzrostowy spowodował, iż "krótkoterminowe perspektywy dla międzynarodowego rynku węgla wydają się być optymistyczne".

"Patrząc perspektywicznie, ceny nadal wspierane będą spodziewanym zwiększeniem zapotrzebowania ze strony Chin w okresie letnim oraz trzecim kwartale. Tym bardziej, iż prognoza dotycząca produkcji hydroenergii w Chinach jest również słaba, uwzględniając spodziewane opady deszczu poniżej średniej sezonowej, co w konsekwencji zwiększy zakupy na rynku zamorskim" - konkludują autorzy opracowania.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny węgla energetycznego są najwyższe od sześciu lat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!