XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bogusław Hutek nowym szefem górniczej Solidarności

Bogusław Hutek nowym szefem górniczej Solidarności
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przewodniczący Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) Bogusław Hutek został w poniedziałek szefem całej górniczej Solidarności. Zastąpił na tym stanowisku Jarosława Grzesika, który po siedmiu latach przewodniczenia tej branżowej strukturze nie ubiegał się o ponowny wybór.

  • Wyboru nowego przewodniczącego Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność dokonało obradujące w poniedziałek w Katowicach sprawozdawczo-wyborcze walne zebranie delegatów górniczej "S" - jednej z największych branżowych struktur związku.
  • Bogusław Hutek uzyskał w głosowaniu poparcie 48 delegatów, a na jego kontrkandydata, dotychczasowego wiceprzewodniczącego górniczej Solidarności, Stanisława Kłysza z zakładu górniczego Brzeszcze, głosowało 28 związkowców.
  • Wśród priorytetów na najbliższe miesiące oraz całą kadencję nowy przewodniczący górniczej Solidarności wymienia m.in. monitorowanie i pilnowanie realizacji rządowego Programu dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2030 r. oraz Programu dla Śląska, a także złagodzenie - jak ocenił - niebezpiecznej dla branży wydobywczej unijnej polityki klimatyczno-energetycznej.

Nowy szef górniczej "S" wywodzi się z kopalni Piast w Bieruniu, dziś będącej częścią kopalni zespolonej Piast-Ziemowit. Od 2016 r. jest przewodniczącym Solidarności w największej spółce węglowej - Polskiej Grupie Górniczej; w marcu tego roku delegaci powierzyli mu tę funkcję na kolejną czteroletnią kadencję.

56-letni Bogusław Hutek należał do najważniejszych po stronie związkowej postaci, uczestniczących w negocjacjach dotyczących przekazania kopalń Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej, a później włączenia do PGG także kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego. Uczestniczył również w wypracowaniu w tym roku porozumienia płacowego w PGG, które zakończyło spór zbiorowy w spółce.

Wśród priorytetów na najbliższe miesiące oraz całą kadencję nowy przewodniczący górniczej Solidarności wymienia m.in. monitorowanie i pilnowanie realizacji rządowego Programu dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2030 r. oraz Programu dla Śląska, a także złagodzenie - jak ocenił - niebezpiecznej dla branży wydobywczej unijnej polityki klimatyczno-energetycznej.

"W tych kwestiach i ja, i mój kontrkandydat, jesteśmy całkowicie zgodni. Kluczową kwestią jest stanowisko polskiego rządu, które zostanie przedstawione podczas grudniowej konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach" - powiedział Hutek.

"Dzisiaj, w związku z unijną polityką klimatyczną, decyzje dotyczące naszej branży zostały przeniesione o szczebel wyżej - nie zapadają one już w Warszawie, ale w Brukseli. W tych realiach obrona interesów polskiego górnictwa stanowi dla nas ogromne wyzwanie" - dodał Stanisław Kłysz, który był rywalem Hutka w poniedziałkowych wyborach; zadeklarował, że będzie wspierał nowego szefa swoim doświadczeniem.

Wśród innych priorytetów górniczej "S" jest m.in. godziwa wysokość wynagrodzeń pracowników kopalń, utrzymanie miejsc pracy w kopalniach i sprawa regulacji pracowniczych - układów zbiorowych dla załogi kopalń. Takie układy zbiorowe negocjowane są obecnie w PGG i Jastrzębskiej Spółce Węglowej, natomiast w ostatnim czasie górnicza Solidarność - jeszcze pod poprzednim kierownictwem - przesłała na ręce prezesa Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (GIPH) Janusza Olszowskiego projekt Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy (PUZP) dla Pracowników Spółek i Zakładów Górniczych.

Według ustępującego przewodniczącego górniczej "S" Jarosława Grzesika skuteczne podjęcie rozmów na temat treści Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy to jedno z głównych wyzwań dla całego środowiska górniczego w 2018 r. Przygotowany przez górniczą "S" projekt PUZP ma być teraz przedmiotem negocjacji pomiędzy stroną społeczną a reprezentującą pracodawców Izbą.

Ustępujący szef górniczej Solidarności uważa także, że zadaniem związku jest doprowadzenie do przyjęcia sprawiedliwych rozwiązań w zakresie rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla, których dotąd nie otrzymali wszyscy pozbawieni deputatu węglowego - także wdowy po ofiarach wypadków górniczych. Inne zadania, o których realizację ma zabiegać górnicza "S", to m.in. inwestycje w górnictwie, zmniejszenie obciążeń fiskalnych branży, przedłużenie wygasających koncesji na wydobycie węgla oraz opracowanie strategii paliwowo-energetycznej kraju.

Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność jest największą organizacją związkową w sektorze wydobywczym oraz największą strukturą branżową związku. Na koniec czerwca zaplanowano także walne zebranie delegatów innej związkowej struktury - Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki, którego częścią jest Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego. Według nieoficjalnych informacji związkowych, wieloletni przewodniczący Sekretariatu Kazimierz Grajcarek nie zamierza ponownie ubiegać się o to stanowisko, w wyborach ma natomiast wystartować dotychczasowy szef górniczej "S" Jarosław Grzesik.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bogusław Hutek nowym szefem górniczej Solidarności

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!