Australia nastawia się na zyski z elektromobilności

Australia nastawia się na zyski z elektromobilności
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Australia stanie się ważnym graczem na rynku surowców do baterii dla aut elektrycznych. Duże złoża litu, niklu, kobaltu lub miedzi przyciągają inwestycje.

  • Górnictwo australijskie szuka szansy w rewolucji elektromobilności.
  • Lit australijski jest tańszy od konkurencji.
  • Planowane jest 14 projektów wydobycia niklu o wartości inwestycji co najmniej 3,7 mld USD.

Rosnące światowe zapotrzebowanie na magazynowanie energii elektrycznej staje się pomału kołem zamachowym dla uruchamiania nowych projektów górniczych w Australii. Biuro Głównego Ekonomisty australijskiego rządu szacuje, że do roku 2022/23 do nowych miejsc wydobycia surowców akumulatorowych napłynie ponad 9 mld dolarów USA.

Elektromobilność okazuje się być motorem wzrostu, szczególnie w przypadku litu. Podczas gdy światowe zużycie litu w 2017 r. nadal wynosiło 211 tys. ton (odpowiednik węglanu litu), do 2025 r. może wzrosnąć do około 850 tys. ton.

Lit „made in Australia” tańszy niż inne

Jak podaje „Germany Trade & Invest”, Australia ma ważną przewagę konkurencyjną w wydobyciu tego kluczowego surowca. Na czerwonym kontynencie lit jest pozyskiwany z rudy spodumenu, która może być przetwarzana bezpośrednio na wodorotlenek litu stosowany przez producentów akumulatorów samochodowych.

To sprawia, że australijski lit jest o 10 do 15 procent tańszy od południowoamerykańskiego. Tam lit jest wydobywany z solanek słonych jezior. Jednakże powstający węglan litu musi być dalej przetwarzany w celu osiągnięcia wysokiej jakości baterii.

Obecnie planowane są projekty litowe o łącznej wartości inwestycji niemal 3 mld dolarów. Oczekiwany wzrost produkcji zostanie prawdopodobnie osiągnięty przede wszystkim poprzez zwiększenie mocy produkcyjnych w siedmiu istniejących zakładach górniczych w kraju.

Największa w Australii kopalnia litu, Greenbushes, planuje zwiększyć swoją zdolność przerobową do prawie 2 mln ton koncentratu spodumenu do końca 2019 roku. Operator Talison Lithium inwestuje w ten projekt 386 mln dolarów. Planowany jest już kolejny etap rozbudowy. Pilbara Minerals potroiła produkcję kopalni Pilgangoora do ponad 800 tys. rocznie. Do 2020 r. w fazie początkowej zainwestowane zostaną 173 mln dolarów.

Nikiel i kobalt także na fali

Innymi ważnymi surowcami do produkcji baterii są nikiel i kobalt. Łącznie w Australii planowane jest 14 projektów wydobycia niklu o wartości inwestycji co najmniej 3,7 mld dolarów. Po dostawach głównie dla przemysłu stalowego, duży zakład do produkcji siarczanu niklu poszukiwanego przez producentów baterii zostanie zbudowany w Kwinana, w zachodniej Australii, do 2019 roku. Początkowa zdolność produkcyjna wynosząca 100 tys. ton ma być później podwojona. Rozważa się również produkcję siarczanu kobaltu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

  • Australia

    Przelicz walutę
  • dolar (AUD)

  • 2,589 złoty (PLN)

    0,599 EUR, 0,650 USD

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Australia nastawia się na zyski z elektromobilności

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!