XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Andrzej Duda podziękował ratownikom górniczym

Andrzej Duda podziękował ratownikom górniczym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Andrzej Duda w specjalnym liście podziękował polskim ratownikom górniczym za trud, poświęcenie i gotowość niesienia pomocy. Wyraził też uznanie za ich "oddanie i powszechnie ceniony profesjonalizm".

  • Bytomska CSRG jest jednym z najważniejszych ogniw polskiego systemu ratownictwa górniczego.
  • Nawiązując do przyszłorocznych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Andrzej Duda przypomniał wkład, jaki wnieśli górnicy w odrodzenie się niepodległej Polski.
  • Od początku roku ratownicy z CSRG uczestniczyli w 13 akcjach ratowniczych oraz w 130 planowanych pracach prowadzonych na zasadach akcji ratowniczych.

List Andrzeja Dudy, adresowany do uczestników wtorkowych uroczystości barbórkowych w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) w Bytomiu, odczytał podczas akademii prezydencki minister Andrzej Dera. W swoim słowie do ratowników prezydent nawiązał m.in. do obchodzonego w tym roku jubileuszu 110-lecia zorganizowanego ratownictwa górniczego na ziemiach polskich.

"Jak każdą rocznicę, i tę mierzymy latami, ale także, a może przede wszystkim, liczbą ocalonych istnień ludzkich i niemożliwym do oszacowania ogromem pomocy niesionej w skrajnie trudnych warunkach, często bez zważania na własne bezpieczeństwo. Historia Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu pokazuje, że polscy ratownicy pełnili swoją misję bez względu na sytuację polityczną i dziejowe zawirowania; pełnili ją w czasie I wojny światowej, pełnili ją w dwudziestoleciu międzywojennym, gdy Bytom znalazł się na terenie Niemiec, ale stacja obsługiwała cały Górny Śląsk, czy wreszcie podczas hitlerowskiej okupacji" - napisał prezydent.

Bytomska CSRG jest jednym z najważniejszych ogniw polskiego systemu ratownictwa górniczego, tworzonego przez kopalniane i specjalistyczne jednostki oraz stacje. W sumie w Polsce jest niespełna 5 tys. ratowników górniczych. W piątek ratownicy związani z centralną i okręgowymi stacjami ratownictwa świętowali w Bytomiu Barbórkę - obchodzony 4 grudnia Dzień Górnika. W swoim liście do uczestników obchodów prezydent ocenił, że brać górnicza jest wyjątkową społecznością.

"Praca w trudnych, nierzadko ekstremalnych warunkach, w ciągłym zagrożeniu ze strony potężnych sił przyrody, sprawia, że górnicze społeczności cechuje solidarność oraz poczucie więzi i wzajemnej odpowiedzialności. Z tego właśnie poczucia zrodziła się idea ratownictwa górniczego. Jego początki to pomoc, jakiej udzielali górnicy kolegom, którzy znaleźli się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia" - napisał Duda.

Prezydent ocenił, że idea wzajemnej pomocy, odpowiedzialności i solidarności pozostaje wciąż żywa i ważna, gdy chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa w polskich kopalniach.

"Wydobywanie z Ziemi jej skarbów, mimo udogodnień związanych z postępem technicznym, nadal wiąże się z zagrożeniami i wciąż może kosztować zdrowie i życie. Dlatego w dniu górniczego święta, składając hołd wszystkim polskim górnikom, którzy oddali życie podczas wykonywania swojej pracy, pragnę wyrazić moje najwyższe uznanie dla polskich ratowników górniczych - za Państwa oddanie i powszechnie ceniony profesjonalizm" - napisał Andrzej Duda.

Ratownictwo górnicze - wskazał prezydent - oprócz zadań, do których zostało powołane, stanowi też istotną część krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego i niesie pomoc nie tylko na terenie kopalń, ale wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna.

"Państwa doświadczenie i umiejętności są także wysoko cenione za granicą. Polacy doradzają i szkolą górników i ratowników górniczych na całym świecie. Realizowane są krajowe i międzynarodowe projekty badawcze nad innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. Za ten trud, za gotowość, za poświęcenie pragnę dziś wszystkim polskim ratownikom górniczym bardzo gorąco podziękować" - napisał prezydent.

Nawiązując do przyszłorocznych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Andrzej Duda przypomniał wkład, jaki wnieśli górnicy w odrodzenie się niepodległej Polski. "Trzy powstania śląskie były wymownym świadectwem męstwa, determinacji i patriotyzmu mieszkańców Śląska, tak bardzo związanych z pracą pod ziemią" - czytamy w liście.

Także dziś - napisał prezydent - "górnicy swoją postawą udowadniają, że praca w kopalniach, wyrobiskach, szybach to coś więcej niż zawód, że wymaga ona nie tylko profesjonalizmu, ale także wyjątkowej odpowiedzialności, ofiarności i wzajemnej solidarności".

Andrzej Duda złożył górnikom barbórkowe życzenia i pogratulował tym, którzy przy okazji górniczego święta otrzymali odznaczenia państwowe. "Dziękuję za piękny i budujący wzór etosu pracy i wspólnoty, jaki my, Polacy, zawdzięczamy środowiskom górniczym" - zakończył swój list prezydent.

Podczas wtorkowych uroczystości w Bytomiu prezes CSRG Piotr Buchwald ocenił, że polskie ratownictwo górnicze to "marka sama w sobie"; jest "szanowane za profesjonalizm i najwyższą gotowość niesienia pomocy w każdych warunkach, nie tylko podczas podziemnych katastrof" - mówił.

Obecnie, w zakresie ratownictwa górniczego, CSRG i okręgowe stacje zabezpieczają 23 kopalnie węgla kamiennego i zakłady górnicze, w tym siedem kopalń wieloruchowych (tj. złożonych z dwóch lub więcej samodzielnych wcześniej kopalń), trzy kopalnie soli, kopalnię doświadczalną Barbara, wszystkie oddziały Spółki Restrukturyzacji Kopalń, kopalnie zabytkowe: Guido w Zabrzu i dawną kopalnię srebra w Tarnowskich Górach, a także wiele innych przedsiębiorstw górniczych. W kopalniach działa 35 zakładowych stacji ratownictwa górniczego, a w drużynach ratowniczych służbę pełni prawie 4,8 tys. ratowników.

Od początku roku ratownicy z CSRG uczestniczyli w 13 akcjach ratowniczych oraz w 130 planowanych pracach prowadzonych na zasadach akcji ratowniczych. Blisko 190 razy interweniowały specjalistyczne pogotowia ratownicze, w tym 58 razy w akcjach ratowniczych. Podczas 267 kursów organizowanych przez CSRG przeszkolono ponad 4,9 tys. osób, zarówno przedstawicieli kadry kierowniczej i dozoru kopalń, jak i członków drużyn ratowniczych. W komorach ćwiczeń okręgowych stacji ratownictwa przeprowadzono ponad 660 ćwiczeń kopalnianych zastępów ratowniczych, co daje w sumie ponad 9 tys. ćwiczeń ratowników.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Andrzej Duda podziękował ratownikom górniczym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!