Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ZZGwP: żądamy wypłaty 1 tony deputatu przez KW

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
08-12-2014 10:36
ZZGwP: żądamy wypłaty 1 tony deputatu przez KW
fot. Fotolia

Związek Zawodowy Górników w Polsce wskazuje, że nie rozumie, dlaczego Kompania Węglowa, jak dotąd nie zamierza automatycznie oddać części deputatu węglowego wszystkim uprawnionym do otrzymania bezpłatnego węgla, zmuszając tym samym swoich byłych pracowników do składania pozwów przed sądami, by mogli odzyskać swoje pieniądze.

Związek Zawodowy Górników w Polsce w swym oświadczeniu zaznaczył: dlaczego Kompania Węglowa nie chce wypłacać w naturze lub w formie pieniężnej równowartości 1 tony węgla deputatowego przysługującego byłym pracownikom? Ci, spośród ok. 160 tysięcy emerytów i rencistów, którzy nie zdążyli swój deputat odebrać w styczniu 2014 r muszą dochodzić swoich praw przed sądami. Okazuje się to na szczęście tylko formalnością, bo już tysiące emerytów i rencistów wygrało sprawy przed sądami w różnych miastach. Czytaj też: Wacław Czerkawski: niech państwo przejmie wypłatę deputatów
Niestety nie rozumiemy dlaczego Kompania Węglowa, jak dotąd nie zamierza automatycznie oddać części deputatu węglowego wszystkim uprawnionym do otrzymania bezpłatnego węgla zmuszając tym samym swoich byłych pracowników do składania pozwów przed sądami, by mogli odzyskać swoje pieniądze.

- Takie postępowanie największej spółki węglowej w Europie nie tylko dziwi, ale jest niemoralne i naraża Kompanię Węglową na jeszcze większe straty. Oprócz ok. 600 zł za1 tonę węgla spółka dodatkowo musi zapłacić koszty procesowe, czyli ok. 90 zł od osoby. Daje to w sumie kilkanaście milionów złotych utraconych na życzenie obecnych menedżerów zarządzających. Polityka zarządu w tym względzie, który ciągle powołuje się na przestrzeganie zasad dialogu jest bulwersująca i wykracza poza powszechnie przyjęte standardy dialogu społecznego w Unii Europejskiej - uważa Rada Krajowa ZZG w Polsce.

Takie działanie jest dyskryminujące i uderzające w najsłabszą część społeczeństwa, której trudno się bronić. Zaś powoływanie się przy tej okazji na ratowanie miejsc pracy jest obłudne i konfliktujące. Taka metoda pracodawcy prowadzi do zaostrzenia się sytuacji w branży i prowokuje niepokoje społeczne wśród tysięcy emerytów.

Rodzi się pytanie: czy eskalacja konfliktów i powiększanie kosztów funkcjonowania największej spółki węglowej sprzyja wyjściu z kryzysu naszej górniczej branży? A może zarząd przebiegle i obłudnie liczy, że większość uprawnionych do otrzymywania bezpłatnego węgla nie wystąpi na drogę sądową i spółka zapłaci mniej niż miałaby uiścić płacąc automatycznie wszystkim, którym się należy? - Takie rozumowanie ma krótkie nogi i prowokuje wybuch niezadowolenia społecznego, które zmiecie arogancki zarząd nie liczący się z ludzką godnością i żerujący na ludzkiej biedzie lub niewiedzy - uważa Rada Krajowa ZZG w Polsce.

ZZG w Polsce żąda zmiany postawy Kompanii Węglowej i apeluje o natychmiastową wypłatę równowartości 1 tony węgla deputatowego przysługującego byłym pracownikom. Pod oświadczeniem podpisał się Dariusz Potyrała, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

KOMENTARZE (34)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP