Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ZZGwP: nie ma zgody na wyprzedaż kopalń Kompanii Węglowej

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
27-08-2014 12:08
ZZGwP: nie ma zgody na wyprzedaż kopalń Kompanii Węglowej
fot. Kadra

Związkowcy ze Związku Zawodowego Górników w Polsce z Kompanii Węglowej zaznaczają, że sprzedaż kopalń Piekary, Jankowice, Rydułtowy-Anna i Pokój to nic innego, jak rozdrabnianie firmy.

Zarząd Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej ZZG w Polsce Kompanii Węglowej negatywnie ocenia przesłany program naprawczy Kompanii Węglowej na lata 2014-2020.
I nie zgadza się z jego głównymi założeniami polegającymi na wyprzedaży i likwidacji kopalń oraz zakładów.

- Sprzedaż kopalń Piekary, Jankowice, Rydułtowy-Anna i Pokój to nic innego jak rozdrabnianie firmy - napisano w uchwale. Według związkowców polityka doraźnego pozyskiwania dofinansowania prowadzona poprzez sprzedaż kopalń jest krótkowzroczna i doprowadzi jedynie do powstania kolejnego podmiotu, konkurenta na polskim rynku węgla.

Obniżanie potencjału produkcyjnego Kompanii Węglowej - twierdzą przedstawiciele ZZGwP w KW - zaskutkuje utratą zdolności równoważenia wewnętrznego wyników poszczególnych kopalń, co w niedalekiej przyszłości doprowadzi do likwidacji kopalń osiągających gorsze wyniki ekonomiczne i do masowych zwolnień.

- Podobnie negatywnie oceniamy wydzielenie ze struktur Kompanii i przekształcenie w podmioty prawa handlowego spółek specjalistycznych. W naszej ocenie jest to preludium do ograniczenia miejsc pracy a w konsekwencji do ich likwidacji. W tym kontekście ZOK ZZG w Polsce nie akceptuje zaproponowanej w programie tzw. inżynierii finansowej, za którą mieliby zapłacić pracownicy - zaznaczono.

Według związkowców bulwersujący jest również fakt tworzenia zapisów Programu bez udziału i konsultacji ze stroną społeczną. ZOK ZZG w Polsce nie godzi się na praktyki pomijania udziału związków zawodowych w tak ważnych sprawach dla pracowników. Niezrozumiałym jest również fakt pomijania ustaleń wynikających ze spotkań, które zostały w tej kwestii wcześniej zapoczątkowane. Rozmowy przedstawicieli pracowników KWK Sośnica-Makoszowy i KWK Piekary są tego przykładem.

ZOK ZZG w Polsce uważa, że programy poprawy efektywności funkcjonowania kopalń powinny podlegać wewnętrznej analizie strony społecznej na poszczególnych kopalniach. Zrozumienie założeń i wspólne poszukiwanie rozwiązań pozwoli bowiem na wypracowanie najlepszych programów. Ponadto uważamy, że Program Naprawczy powinien zawierać również programy poprawy efektywności funkcjonowania dotyczące kopalń: Piekary, Jankowice, Rydułtowy-Anna i Pokój. Tylko na bazie tak kompletnego materiału możliwe jest bowiem dokonanie oceny całej Kompanii Węglowej.

KOMENTARZE (15)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP