Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ZZG namawia Donalda Tuska do przedłużenia wsparcia dla górnictwa

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
21-07-2010 16:09

Związek Zawodowy Górników wysłał do premiera Donalda Tuska list, w którym przekonuje go do starań o przedłużenie dyrektywy UE pozwalającej na wsparcie inwestycji początkowych w górnictwie z budżetu państwa.

- Uważamy, że propozycja KE odnośnie możliwości pomocy państwa dla zamykanych, ponoszących straty, kopalń węgla kamiennego do 15 października 2014r jest sprzeczna z interesem społecznym Polski i krajów węglowych Unii Europejskiej – czytamy w liście ZZG.
W piśmie podkreślono, że związki zawodowe i pracodawcy z 9 państwo branży górniczej w sprawie przedłużenia obowiązywania dyrektywy unijnej pozwalającej wspierać górnictwo przez budżet państwa mówią jednym pozytywnym głosem, czego dowodem jest tzw. deklaracja budapeszteńska, zawarta 12 czerwca br. Jej sygnatariusze przekonują o potrzebie przedłużenia dyrektywy dla większego bezpieczeństwa energetycznego oraz zachowania miejsc pracy, co jest bardzo istotne w dobie ogólnej recesji gospodarczej. Zdaniem autorów deklaracji należy zwiększyć zapotrzebowanie na węgiel dla celów poza energetycznych, w tym dla przemysłu chemicznego.

- Uważamy, że Europa, w tym Polska powinny podejmować wielorakie wysiłki na rzecz zrównoważenia bezpieczeństwa i konkurencyjności zaopatrzenia w energię. Właśnie w celu zagwarantowania bezpiecznych dostaw energii oraz zmodernizowania wydobycia i przetwarzania w przemyśle węglowym należy wspierać wykorzystanie zasobów krajowych – czytamy w liście.

ZZG zwraca uwagę, że pomoc nie jest wcale sprzeczna z celami ochrony środowiska, a istniejące wciąż niebezpieczeństwo kryzysu gospodarczego wymaga podstawowych zmian w strategii gospodarczej i społecznej Europy.

- Jako górnicze związki branżowe mając na względzie dobro ludzi pracy, ale i prowadzenie społecznej gospodarki rynkowej zawartej w Konstytucji RP postulujemy przedłużenie dyrektywy pozwalającej na możliwość pomocy państwa rodzimemu górnictwu poprzez wsparcie inwestycji początkowych, a nie ograniczenie tych możliwości jedynie do pomocy dla kopalń likwidowanych. Oczekujemy od polskiego rządu prowadzenia skoordynowanej polityki gospodarczej i społecznej w oparciu o dialog obywatelski. Przyjmując propozycję KE rząd musi mieć świadomość, że bierze na siebie odpowiedzialność za znaczny wzrost cen energii, co zapewne wpłynie na zubożenie społeczeństwa – napisano w liście ZZG do premiera Tuska.

Czytaj też: KE o pomocy państwa dla kopalńSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP