Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Życie po życiu kopalni Silesia

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
08-05-2012 12:07
Życie po życiu kopalni Silesia
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Niemal po sześciu latach ruszyło wydobycie w kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Gdyby nie nabył jej czeski koncern EPH, to zostałaby zlikwidowana.

Ściana na głębokości ok. 600 metrów została oficjalnie dopuszczona do ruchu przez Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach. Normalne wydobycie powinno zostać uruchomione w ciągu najbliższych tygodni.
- Mamy funkcjonującą już kopalnię Silesia, niebawem będzie wydobywany węgiel, ludzie mają pracę - wylicza w rozmowie z portalem wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. - Może wreszcie ta sytuacja da decydentom do myślenia, bo powinna! Jakoś Czesi mogą fedrować w Silesii i im się to będzie opłacać. Tylko nam nie, bo przecież Kompania Węglowa, gdyby nie znalazł się kupiec w postaci czeskiego koncernu EPH, planowała Silesię zamknąć. W polskie górnictwo warto inwestować i przykład Silesii o tym świadczy - podsumowuje Wacław Czerkawski.

Zdolności wydobywcze nowej ściany mają się kształtować na poziomie ok. 4,5 tys. ton węgla na dobę.

W przyszłym roku w kopalni mają fedrować dwie ściany. Plany EPH zakładają, że Silesia będzie wydobywać ok. 3 mln ton węgla rocznie.

Właścicielem Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia jest czeski Energetický a Průmyslový Holding, który nabył czechowicką kopalnię od Kompanii Węglowej pod koniec 2010 roku.

Wartości transakcji nie ujawniono, co zresztą było przyczyną licznych spekulacji. Koordynujący wówczas pracę zarządu KW Jacek Korski wskazywał, że Czesi zastrzegli sobie, by nie podawać wartości transakcji. I konsekwentnie jej nie podawano.

Czeski koncern EPH zadeklarował, że zainwestuje w Silesię 150 mln euro. Inwestycje przekroczyły już 108 mln euro.

1 kwietnia br. w Silesii pracowały 1493 osoby. Do końca tego roku Czesi chcą przyjąć kolejnych 300 górników.

- Trzeba pamiętać, że to związki zawodowe działające w Silesii z pełną determinacją walczyły o przetrwanie kopalni i pozyskanie inwestora - przypomina Wacław Czerkawski. - Ich wysiłek się opłacił, nie poszedł na marne, choć wielu ludzi, w tym pracowników mediów, wówczas z nich szydziło. Przykład Silesii pokazuje, że związki górnicze potrafią działać konstruktywnie, skutecznie i w sposób racjonalny. Przedsatawia się nas najczęściej w sposób niesprawiedliwy, jako oszołomów. A to dzięki związkom Silesia może się rozwijać i dawać ludziom pracę, co jest szczególnie istotne w przypadku Czechowic-Dziedzic i okolic. Przykład Silesii nie jest odosobniony. Związki sprzeciwiły się planom zamknięcia kopalni Halemba. Ona też funkcjoinuje i ma się coraz to lepiej - zaznacza Wacław Czerkawski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP