Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zwierają szyki, by przeciwstawić się węglowi z importu

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
07-11-2011 09:06
Zwierają szyki, by przeciwstawić się węglowi z importu
Fot. PTWP

Pośrednicy w handlu węglem swą działalnością stabilizują sezonową i silnie uzależnioną od koniunktury sprzedaż węgla opałowego - mówi dla portalu wnp.pl prezes Towarzystwa Gospodarczego Sprzedawców Polskiego Węgla Adam Gorszanów.

Co było przyczyną utworzenia Towarzystwa Gospodarczego Sprzedawców Polskiego Węgla?
- Prawdą jest, że do tej pory nie było udanej próby powołania branżowej ogólnopolskiej reprezentacji sprzedawców węgla. Tylko przy Katowickim Holdingu Węglowym sformalizowano współdziałanie kooperujących z nim prywatnych podmiotów pośredniczących w sprzedaży węgla.

Jednak od dłuższego czasu zgłaszano potrzebę wspólnego działania nieograniczonego do jednego krajowego producenta. Impulsem dla podjętej inicjatywy było wprowadzenie od 2012 roku podatku akcyzowego, który dotknie szczególnie dystrybutorów węgla.

Jakie cele są dla was priorytetowe?

- Po pierwsze integrację i edukację naszego środowiska gospodarczego. Pośrednicy w handlu węglem zrozumieli, że chociaż ze sobą mocno konkurują, jest wiele problemów wspólnych.

Z jednej strony są ograniczenia formalne, wynikające z działalności organów państwa, z drugiej polityka handlowa krajowych producentów węgla.

Zadaniem najpilniejszym jest przygotowanie naszych członków i ich otoczenia gospodarczego do czekających nas zmian fiskalnych. Dlatego już rozpoczęliśmy cykl szkoleń z zakresu podatku akcyzowego na węgiel opałowy.

Czasu zostało bardzo mało, bo niecałe dwa miesiące, a od 2 stycznia 2012 roku mamy nową rzeczywistość podatkową.

Towarzystwo Gospodarcze Sprzedawców Polskiego Węgla będzie dążyło do wypracowania jednolitych reguł postępowania w zakresie akcyzy i starało się, aby standardy dokumentów podatkowych i praktyka kontrolna urzędów celnych była jednolita.

Dlatego apeluję do wszystkich, aby wykorzystali możliwie jak najlepiej ostatnie tygodnie przed wejściem nowych uregulowań. Każda złotówka wydana teraz na szkolenia owocować będzie mniejszą ilością poważnych problemów w przyszłości.

Stawiacie na edukację podmiotów?

- Pod pojęciem edukacji rozumiemy również informowanie naszych członków o sytuacji w krajowym otoczeniu rynkowym, jak i o trendach światowych. Sprzedaż polskiego węgla nie odbywa się w próżni rynkowej i wciąż musimy toczyć walkę konkurencyjną z węglem importowanym.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP