Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związkowiec: udziały w GZUG powinny objąć największe państwowe spółki węglowe

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
26-10-2017 07:29
Związkowiec: udziały w GZUG powinny objąć największe państwowe spółki węglowe
Fot. PTWP

Gliwicki Zakład Usług Górniczych był kiedyś firmą, w której stuprocentowe udziały miała Kompania Węglowa. Obecnie zakład wychodzi na prostą i mógłby wykonywać usługi górnicze dla wszystkich spółek węglowych, które znajdują się pod kontrolą państwa.

 • Obecnie umowy zawierane przez GZUG mają wartość przeciętnie o 20 procent wyższą niż w latach ubiegłych.
 • Co istotne, GZUG dysponuje rozbudowanym działem szkoleń.
 • Dzięki temu może przyjmować ludzi i najpierw ich szkolić, a dopiero później wysyłać do pracy.
- Istotą powstania Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych w marcu 1999 roku było między innymi stworzenie miejsc pracy dla osób, które traciły zatrudnienie w likwidowanych wówczas kopalniach, a chciały kontynuować pracę w górnictwie - przypomina Mariusz Sobota, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w Gliwickim Zakładzie Usług Górniczych, cytowany w Solidarności Górniczej.

Od 29 czerwca 2017 roku GZUG funkcjonuje w strukturach Holdingu KW Sp. z o.o. (Holding KW, w ramach którego działa teraz GZUG, objął wszystkie udziały w spółkach, których wspólnikiem była Kompania. Wśród kilkunastu spółek z grupy Kompanii są m.in. Gliwicki Zakład Usług Górniczych, firma transportowa Trakt, spółka ubezpieczeniowa GSU SA, Haldex SA, czy też Konsorcjum Ochrony Kopalń).

Przez lata GZUG rozwijał swój potencjał produkcyjny związany z realizacją podziemnych, specjalistycznych robót i usług górniczych na rzecz kopalń.

Kryzys dotknął spółkę przed rokiem 2015, kiedy to ówczesna Kompania Węglowa zaczęła wydłużać terminy płatności.

Rok 2015 GZUG zakończył na minusie. Później spółka powoli zaczęła łapać oddech.

- Dzisiaj umowy zawierane przez GZUG mają wartość przeciętnie o 20 procent wyższą niż w latach ubiegłych - podkreśla Mariusz Sobota. - Efekt jest taki, że zdążyliśmy już odrobić straty z niewielkim nawet zyskiem. Moim zdaniem, po dziesięciu miesiącach 2017 roku wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Sobota wskazuje, że udało się podnieść wartość posiłku profilaktycznego, zmodyfikowano również system wynagradzania, wprowadzając elementy o charakterze motywacyjnym, dzięki czemu płace wzrosły średnio o 5-10 procent.

- W tak trudnym momencie trzeba sobie zawsze wyznaczyć priorytety, bo nie da się zrobić wszystkiego. Dla mnie, jako przewodniczącego największej organizacji związkowej zrzeszającej pracowników GZUG, priorytetowe jest w tej chwili odrobienie długu i doprowadzenie do odwieszenia czternastej pensji, tak by świadczenie za rok 2017, wbrew wcześniejszym ustaleniom, zostało jednak wypłacone - zaznacza Sobota cytowany w Solidarności Górniczej.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 314 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP