Związkowcy z "Victorii" nie chcą do grupy węglowo-koksowej

Związkowcy z "Victorii" nie chcą do grupy węglowo-koksowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Według związkowców, najlepszym wyjściem dla Victorii byłaby prywatyzacja przez giełdę, a nie konsolidacja z JSW. Wałbrzyska koksownia jest bowiem jedynym w Polsce i jednym z nielicznych w Europie producentów koksu odlewniczego o najwyższych parametrach.

Pierwsze sygnały o planach Ministerstwa Skarbu Państwa dotyczących Victorii napływały do Wałbrzycha już w ubiegłym roku. Były to jednak informacje nieoficjalne. Na początku tego miesiąca wszystko stało się jasne. Podczas wizyty na Górnym Śląsku premier Jarosław Kaczyński obiecał górnikom szybkie utworzenie grupy węglowo-koksowej na bazie Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Na razie ministerstwo nie poinformowało nas oficjalnie o przyłączeniu do górnośląskiego holdingu - powiedział "Gazecie Wrocławskiej" Fryderyk Krukowski, dyrektor Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria SA. - Nakazano nam jedynie przygotowanie aktualnej wyceny przedsiębiorstwa.

Według działających w zakładzie pięciu związków zawodowych, to pierwszy krok w kierunku utworzenia grupy węglowo-koksowej, który przyniesie wałbrzyskiemu zakładowi więcej szkód niż pożytku.

- Kiedy przed czterema laty koksownia była potężnie zadłużona i groziła jej upadłość, nikt nie interesował się naszym losem. Żeby ratować zakład, pracownicy rezygnowali nawet z przysługujących im gwarancji socjalnych - nie kryje zdenerwowania Stanisław Gieniusz ze Związku Zawodowego Solidarność. - Teraz, kiedy przynosimy wielomilionowe zyski, nagle staliśmy się atrakcyjni dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- W przypadku prywatyzacji poprzez giełdę, pracownicy otrzymaliby do 15 procent akcji o przejrzystej wycenie. Ponadto moglibyśmy pozyskać z giełdy kapitał na budowę nowej baterii koksowniczej i zwiększenie produkcji - mówi Mariusz Warzycki ze Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego. - Jeśli Victoria zostanie przyłączona do holdingu, wypracowane przez nas pieniądze zamiast na modernizację zakładu będą trafiały na Górny Śląsk.

Argumenty wałbrzyskich związkowców nie przekonują pomysłodawców utworzenia holdingu.

- Plany przyłączenia koksowni Victoria do JSW wynikają z e strategii górnictwa węgla kamiennego - wyjaśnia Paweł Kozyra z Ministerstwa Skarbu Państwa.- Zakłada on wzrost konkurencyjności spółki węglowej wobec grupy Mittal, skupiającej 70 proc. hutnictwa.

- Pomysł włączenia nas do JSW może być elementem kampanii wyborczej. Dlatego z jakimikolwiek formami protestu wstrzymujemy się do wyborów - mówi Eugeniusz Majewski ze Związku Zawodowego Solidarność.

- Jeśli po wyborach zostanie utrzymana decyzja o konsolidacji, rozważamy pikietę ministerstwa w Warszawie - dodaje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!