Minister Kowalczyk próbował uspokoić związkowców z KW

Minister Kowalczyk próbował uspokoić związkowców z KW
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowa Kompania Węglowa nie powstanie do końca września br. Górnicze związki działające w KW chcą gwarancji, że będą zapewnione środki na wynagrodzenia dla załogi. Temu miało służyć spotkanie z Wojciechem Kowalczykiem, wiceministrem skarbu, do którego doszło w czwartek po południu w Katowicach.

Przypomnijmy: Ministerstwo Skarbu Państwa zaznaczyło w czwartek 24 września w komunikacie, że nie pozwoli na chaotyczną upadłość Kompanii Węglowej lub Nowej Kompanii Węglowej, zagrożenie miejsc pracy oraz zachwianie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Czytaj więcej: Fiasko projektu Nowej KW

A Nowa Kompania Węglowa powstanie w kształcie kapitałowym, który nie będzie zakwestionowany przez Komisję Europejską, co wymaga więcej czasu niż zakładany w styczniowym porozumieniu termin 30 września 2015 roku.

Potrzeba - zdaniem resortu skarbu - przesunięcia terminu wynika też ze zmieniających się okoliczności makroekonomicznych.

Wszczęcie postępowania przez Komisję Europejską w sprawie niedozwolonej pomocy publicznej - wskazuje resort skarbu - mogłoby oznaczać, że tuż po powstaniu NKW, KE nakazałaby cofnięcie transakcji, co spowodowałoby w krótkim czasie upadłość NKW.

W komunikacie wskazano, że minister skarbu kieruje się odpowiedzialnością za spółkę, sektor węglowy oraz jego pracowników i nie zamierza narażać spółki na duże ryzyko zwrotu niedozwolonej pomocy publicznej wyłącznie dla osiągnięcia doraźnych korzyści politycznych.

Minister deklaruje wsparcie

Związki działające w KW spotkały w czwartek 24 września o godzinie 17.00 w siedzibie Kompanii Węglowej w Katowicach z wiceministrem skarbu, pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciechem Kowalczykiem.

Związkowcy pytali, co rząd planuje dalej i będą się domagać gwarancji, że znajdą się środki na wypłaty wynagrodzeń.

"Jako rząd, Ministerstwo Skarbu, deklarujemy kontynuację realizacji porozumienia z 17 stycznia" - powiedział po spotkaniu m.in. ze związkami w Kompanii Węglowej w Katowicach wiceminister skarbu, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk.

W spotkaniu wziął również udział prezes KW Krzysztof Sędzikowski. "Tak jak powiedziałem i mówiłem wielokrotnie w imieniu zarządu, nie jesteśmy tutaj po to, żeby zbankrutować Kompanię Węglową" - powiedział Sędzikowski.

"Jako przyczynę tych renegocjacji zmiany daty przeniesienia 11 kopalń do Nowej Kompanii Węglowej chcemy pokazać - na zmianę - nie tylko warunków makroekonomicznych w górnictwie, na spadające ceny węgla, ale przede wszystkim na sygnały, które otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej. To ten plan działania tworzenie Nowej Kompanii Węglowej nie może być działaniem krótkoterminowym, ale działaniem, które będzie trwałe i na lata uczyni Nową Kompanię Węglową efektywną spółką górniczą konkurującą na rynku europejskim" - powiedział Kowalczyk.

"Jako wiceminister skarbu z upoważnienia ministra skarbu chciałbym zagwarantować wsparcie w sytuacji płynnościowej Kompanii Węglowej i pełne wsparcie w poszukiwaniu i wypracowaniu finansowania pomostowego do końca pierwszego kwartału 2016 roku" - powiedział Kowalczyk.

Krzysztof Sędzikowski powiedział: "wiadomo, że do końca września nie będzie tzw. Nowej Kompanii Węglowej".

"W tej chwili przed zarządem jest wyzwanie w postaci właśnie tego pomostowego finansowania - abyśmy mieli więcej czasu na dokończenie tego projektu. Nie ma innej koncepcji i musimy zrealizować tą koncepcję, aby Nowa Kompania Węglowa w przyszłości mogła funkcjonować" - dodał Sędzikowski.

Odnosząc się do kwestii dotyczącej "zapewnienia płynności" powiedział, że "to nie jest łatwy proces, natomiast on jest możliwy do zrealizowania". "Zresztą pokazaliśmy, że Kompania Węglowa obecna funkcjonuje dłużej niż to by się wydawało, dlatego ważne bardzo jest realizowanie konsekwentnie programu restrukturyzacji, który bardzo może pomóc właśnie w tym finansowaniu. Tutaj musimy mieć dobrą współpracę z bankami. Ona jest" - powiedział Sędzikowski.

Jak podkreślił, jest niezwykle ważne, żeby wszyscy uczestnicy takiego procesu mieli dobrą wolę. "Jestem tutaj optymistą. Tak jak powiedziałem i mówiłem wielokrotnie w mieniu zarządu, nie jesteśmy tutaj po to, żeby zbankrutować Kompanię Węglową" - zaznaczył.

Związkowcy nie kryją rozczarowania

Po spotkaniu z wiceministrem Kowalczykiem Bogusław Hutek z "Solidarności" odczytał komunikat związków. "Okazuje się, że rząd RP zmarnował dziewięć miesięcy okłamując górników i marnotrawiąc czas oraz środki finansowe na tworzenie iluzorycznych wizji, które dziś obnażone z fałszu stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Skutkiem tych decyzji może być niekontrolowany proces upadłościowy wielu firm jak również wielki wybuch niezadowolenia społecznego" - napisali związkowcy.

W komunikacie poinformowano, że "związki zawodowe działające w Kompanii Węglowej dołożyły wszelkich starań do realizacji podpisanego 17 stycznia porozumienia". "Dziś czujemy się oszukani przez panią premier i jej ministrów. Rząd (...) okazał się nieudolny, niekompetentny i niezdolny do realizacji tak ważnego projektu" - głosi komunikat.

Związki poinformowały też, że pracownicy oczekują pisemnych deklaracji co do dalszego funkcjonowania KW ze szczególnym uwzględnieniem gwarancji miejsc pracy oraz świadczeń pracowniczych i wynagrodzeń. Według związków "wszelkie negatywne skutki przedstawionych dziś decyzji obciążą przedstawicieli rządu, który był gwarantem realizacji Programu Naprawczego Kompanii Węglowej SA".

Komunikat ma być "kolportowany na kopalniach" KW - poinformowali związkowcy.

W spotkaniu, jak powiedział Hutek, uczestniczyli przedstawiciele kilkunastu central związkowych działających w KW. "Przyjechał chyba minister, który najmniej jest temu winny, natomiast, ci którzy są winni się nie pofatygowali" - mówił Hutek. "Dzisiaj jak jest porażka, nie ma kto do niej się przyznać" - dodał.

W związku zaistniała sytuacją w poniedziałek 28 września spotyka się sztab Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego w górnictwie.

Jerzy Dudała / PAP
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister Kowalczyk próbował uspokoić związkowców z KW

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!