Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związkowcy z KW: będziemy rozmawiać, gdy zarząd wycofa się z wypowiedzenia porozumienia

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
01-02-2016 17:19
Związkowcy z KW: będziemy rozmawiać, gdy zarząd wycofa się z wypowiedzenia porozumienia
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W poniedziałek 1 lutego odbyły się w KW negocjacje z udziałem wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego. Związkowcy zgodzą się na kontynuację rozmów w środę 3 lutego, ale pod warunkiem, że zarząd KW wycofa się z wypowiedzenia porozumienia zawartego 17 lipca 2015 r.

Spotkanie w Kompanii Węglowej w poniedziałek 1 lutego trwało grubo ponad cztery godziny.
- Postawiony został przez stronę związkową warunek, że rozmowy będą kontynuowane w środę 3 lutego od godziny 13.00 pod warunkiem jednak, że zarząd Kompanii Węglowej wycofa się z wypowiedzenia porozumienia z 17 lipca 2015 roku - mówi portalowi wnp.pl jeden ze związkowców.

Inny przedstawiciel strony społecznej wskazuje, że do środowych rozmów zapewne dojdzie. Jednak jego zdaniem jeśli zarząd nie będzie chciał się wycofać z wypowiedzenia porozumienia, to te rozmowy raczej nie będą konstruktywne i szybko mogą się zakończyć.

Sama spółka nie komentuje przebiegu negocjacji.

Wypowiedzenie porozumienia z lipca ubiegłego roku, które gwarantowało górnikom niezmienność warunków pracy i płacy przez rok po przekazaniu jedenastu kopalń Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej, zdominowało poniedziałkowe spotkanie związkowców z zarządem spółki w obecności wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego.

Jeszcze przed spotkaniem przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz zaznaczył, że najważniejszą kwestią będzie wycofanie się prze zarząd Kompanii z wypowiedzenia porozumienia z 17 lipca 2015.

O całej sytuacji informowaliśmy na bieżąco: KW: związki chcą cofnięcia wypowiedzenia porozumienia; Tobiszowski liczy na dialog

Wypowiedzenie przez zarząd KW porozumienia z 17 lipca 2015 roku, które było pokłosiem porozumienia z 17 stycznia ubiegłego roku - wprowadziło dużą nerwowość. 

Według zarządu KW najbliższe dwa-trzy lata będą bardzo trudne dla górnictwa węglowego - spodziewana jest bowiem nadprodukcja surowca, silna konkurencja i w efekcie możliwy jest dalszy spadek cen węgla. Spółka nie może wobec takich zagrożeń przejść obojętnie. 

Polska Grupa Górnicza, która ma powstać na przełomie kwietnia i maja 2016 roku, musi być przygotowana na stawianie czoła trudnym wyzwaniom. Aby pozyskać inwestorów, którzy dokapitalizują spółkę konieczna jest dalsza poprawa wyników finansowych, redukcja kosztów, niezbędne są też oszczędności w kosztach pracy. 

W oświadczeniu wystosowanym po wypowiedzeniu porozumienia zarząd Kompanii przypomniał, że porozumienie z 17 lipca ubiegłego roku gwarantowało, że w Polskiej Grupie Górniczej (Nowej Kompanii Węglowej) do czasu zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy, jednak nie dłużej niż przez rok, będą stosowane postanowienia dotychczasowych porozumień zbiorowych.

KOMENTARZE (42)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP