Związkowcy z KGHM wysłali postulaty do zarządu

Związkowcy z KGHM wysłali postulaty do zarządu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) przesłał we wtorek do zarządu KGHM pismo z sześcioma postulatami, które mają być przedmiotem sporu zbiorowego. Spór zostanie ogłoszony, jeżeli zarząd do 24 sierpnia nie uwzględni żądań związkowców.

Postulaty są reakcją ZZPPM na zapowiedź sprzedaży przez Skarb Państwa 10 proc. udziałów w spółce miedziowej oraz na działania zarządu po dwugodzinnym strajku ostrzegawczym, który odbył się w KGHM 11 sierpnia.

Związkowcy obawiają się, że może znaleźć się grupa inwestorów, która skupując akcję na rynku może przejąć kontrolę nad holdingiem.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący ZZPPM Ryszard Zbrzyzny, postulaty dotyczą m.in. zabezpieczenia załóg na ewentualność sprzedaży pakietu kontrolnego akcji przez Skarb Państwa.

Jak podkreślił przewodniczący, pierwszym i najważniejszym postulatem, jest odstąpienie przez zarząd od "represjonowania pracowników". "Oczekujemy, że zarząd odstąpi od represjonowania pracowników z tytułu uczestnictwa w słusznym i zgodnie z prawem zorganizowanym proteście, który odbył się 11 sierpnia" - powiedział Zbrzyzny.

Związkowcy żądają do zarządu wycofania złożonych w tych sprawach doniesień prokuratorskich oraz zapewnienia uczestnikom protestu wszelkich praw płacowych wynikających z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników KGHM Polska Miedź S.A.

W kolejnych postulatach związkowcy domagają się m.in. podpisania "pakietu pracowniczego", który wszedłby w życie w przypadku utraty kontroli Skarbu Państwa nad spółką. "Jeżeli uczciwe są zamiary rządu, a w to wątpimy, że zabezpieczy tę spółkę poprzez stosowne zapisy w statucie, że nadal Skarb Państwa będzie sprawował kontrolę nad Polską Miedzią, to te gwarancje nie będą nam potrzebne i nie wejdą w życie" - powiedział Zbrzyzny.

W pakiecie miałaby się znaleźć m.in. gwarancja zatrudnienia dla wszystkich pracowników - minimum 10 lat od wspomnianej utraty kontroli, oraz coroczna waloryzacja płac nie niższa od wskaźnika inflacji osiągniętego w roku poprzednim.

Związkowcy chcą również zmiany umów na czas określony na umowy na czas nieokreślony wszystkim pracownikom, którzy na tych umowach przepracowali nienagannie co najmniej trzy miesiące.

W postulatach znalazło się również m.in. żądanie ustalenia na zerowym poziomie wysokości wynagrodzeń członków Rad Nadzorczych w spółkach zależnych od KGHM.

W poniedziałek ZZPPM przesłał również od zarządu pismo z prośbą o przedstawienie informacji na temat m.in. kosztów funkcjonowania rad nadzorczych KGHM i spółek zależnych, a także kosztów funkcjonowania biura prasowego miedziowej spółki.

Przewodniczący podkreślił, że przedstawił we wtorek rano postulaty wystosowane przez ZZPPM innym centralom związkowym działającym w spółce miedziowej. "Będziemy realizować scenariusz wspólny, choć niekoniecznie w tym samym czasie i w tym samym miejscu" - powiedział Zbrzyzny. Związkowcy z ZZPPM dodali, że tym celem ma być nawiązanie dialogu z rządem i zabezpieczenie praw pracowniczych. "Zapewniamy, że nie ma żadnych podziałów w związkach" - podkreślił Zbrzyzny.

Jak powiedziała PAP we wtorek Monika Kowalska, rzeczniczka prasowa KGHM Polska Miedź SA, postulaty wysunięte przez związkowców są kolejnym "koncertem życzeń".

"Zarząd przede wszystkim musi koncentrować się na zachowaniu płynności spółki i na zredukowaniu kosztów. Przypominam, że koszty produkcji w KGHM są jednymi z wyższych na świecie, jeżeli chodzi o firmy miedziowe. W związku z tym będziemy koncentrować się na poprawie efektywności i na obniżeniu kosztów działalności spółki, a nie realizować kolejne życzenia związków zawodowych" - powiedziała Kowalska.

Zaznaczyła przy tym, że pismo dopiero wpłynęło do zarządu. "Po szczegółowym zapoznaniu się z nim zarząd odniesie się do postulatów" - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że zarząd nie zamierza również wycofać doniesień złożonych do prokuratury.

"Jeszcze przed rozpoczęciem strajku informowaliśmy, że ta akcja jest nielegalna, dlatego pracownicy muszą liczyć się z konsekwencjami swoich decyzji. Zarząd miał obowiązek prawny zgłoszenia podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę spółki, a tego rodzaju czyny są ścigane po złożeniu zawiadomienia z urzędu i o tym, czy to postępowanie będzie się toczyło, decyduje prokuratura" - powiedziała Kowalska.

Według premiera Donalda Tuska sprzedaż części akcji miedziowej spółki nie narusza jego deklaracji sprzed dwóch lat, że KGHM za jego rządów nie zostanie sprzedany w całości, a nad spółką zostanie zachowana kontrola Skarbu Państwa. Premier podkreślał, że potrzeby budżetu państwa w 2009 i 2010 r. będą wymagały zastrzyku finansowego ze sprzedaży udziałów w państwowych spółkach. Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak mówił natomiast w mediach, że zaktualizowany plan prywatyzacji może jeszcze zostać skorygowany w razie bardzo złej koniunktury na giełdzie. Przypomniał, że sprzedaż udziałów skarbu państwa w KGHM będzie wiązać się z częściową utratą dywidendy, która wpływa do państwowej kasy.

Z kolei wicepremier Grzegorz Schetyna mówił, że "firmy państwowe, w tym KGHM, to własność kraju, a nie związków zawodowych; rząd będzie zdeterminowany, by przyspieszyć ich prywatyzację, m.in. ze względu na potrzeby budżetu".

KGHM Polska Miedź SA to producent miedzi i jeden z największych polskich eksporterów. Firma, założona w 1961 roku, jest obecna na giełdzie od 1997 roku. Skarb Państwa ma 41,79 proc. udziałów w koncernie; w ubiegłym roku KGHM wygenerował ponad 2,9 mld zł zysku netto. Jednostkowy zysk netto KGHM w drugim kwartale 2009 roku wyniósł 844,756 mln zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!