Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związkowcy z JSW sceptyczni co do nabycia Knurowa-Szczygłowic

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
27-01-2014 09:20

Kompania Węglowa zamierza sprzedać kopalnię Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Jak długo JSW będzie traktowana przez resort gospodarki niczym dojna krowa - pytają związkowcy z JSW.

Kompania Węglowa zamierza sprzedać kopalnię Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Obecnie prowadzona jest wycena tej kopalni, ma ona być gotowa w lutym. Transakcja miałaby zostać sfinalizowana w połowie 2014 roku.
Związkowcy z Solidarności Jastrzębskiej Spółki Węglowej wydali na ten temat oświadczenie.

Poniżej prezentujemy treść tego oświadczenia:

„Duże kłopoty finansowe Kompanii Węglowej spowodowały, że chce się ona pozbyć kopalni Knurów-Szczygłowice. W perspektywie dłuższego okresu czasu zakup tej kopalni może być korzystny dla naszej spółki, ale w najbliższych latach niesie dla JSW SA także szereg zagrożeń, które mogą mieć bezpośredni wpływ na sytuację pracowników naszych kopalń. Śledząc wypowiedzi medialne obydwu szefów zainteresowanych spółek i ministra gospodarki sprawa sprzedaży wydaje się być przesądzona. Spójrzmy więc na tą inwestycję pod kątem ewentualnych zagrożeń.

JSW SA posiada jeszcze dość duże środki finansowe, ale praktycznie w całości będą one zagospodarowane na już rozpoczęte inwestycje. Kupno nowej kopalni planuje się z kredytu lub emisji obligacji, a to musi kosztować. Obciążenie wyniku finansowego z tego tytułu może być dla JSW bagażem bardzo trudnym do udźwignięcia. Trzeba pamiętać, że kłopoty Kompanii Węglowej spowodowały duże niedoinwestowanie kopalni Knurów-Szczygłowice. Aby zaczęła ona przy dzisiejszych cenach węgla przynosić zyski, trzeba zwiększyć jej potencjał wydobycia węgla koksowego, co wymaga potężnych i drogich wieloletnich inwestycji oraz stworzenia wielu rezerw wymaganych obowiązującym prawem. Konieczne będzie także zrównanie płac w obydwu podmiotach.

Te wszystkie obciążenia prawdopodobnie znacznie utrudnią w najbliższej przyszłości osiągnięcie zysku netto w JSW SA, a to spowoduje nie tylko brak wypłaty dywidendy z akcji, czy też nagrody z zysku, ale może skutkować ograniczeniem wysokości wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych, nawet takich, jak 14-ta pensja, gdyż w propozycji zarządu nowego ZUZP JSW SA jej wypłata ma być uzależniona od osiągnięcia dodatniego wyniku finansowego. Ciekawi także fakt, że Kompania Węglowa nie rezygnuje z planów budowy nowej elektrowni oraz nowej kopalni na Lubelszczyźnie, a chce się pozbyć na siłę takiej perspektywicznej kopalni i wprost mówi, że nie stać tego przedsiębiorstwa na jej doinwestowanie.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (20)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP