Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związkowcy z JSW: niech właściciel nie pozwoli na zapaść spółki

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
02-10-2014 09:35
Związkowcy z JSW: niech właściciel nie pozwoli na zapaść spółki
fot. Andrzej Wawok

Związkowcy z JSW domagają się od rady nadzorczej spółki i nadzoru właścicielskiego podjęcia niezbędnych działań w celu odwrócenia sytuacji grożącej zapaścią spółki.

Reprezentatywne Organizacje Związków Zawodowych wystosowały w tej sprawie list otwarty.
Poniżej prezentujemy jego treść:

Reprezentatywne Organizacje Związków Zawodowych działające w JSW SA po raz kolejny sprzeciwiają się działaniom zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA i związanych z nim środowisk, które mają na celu za wszelką cenę zdjęcie odpowiedzialności z zarządu i Rady Nadzorczej za obecną sytuację w naszej spółce. Ci sami od lat eksperci i doradcy, którzy żyją z naszej branży, wszystkimi dostępnymi metodami chcą przekonać pracowników i społeczeństwo, że jedyną przyczyną obecnej trudnej sytuacji JSW SA jest sytuacja cenowo-rynkowa. Według aktualnych danych istnieje również druga przyczyna, nie mniej istotna od tej oficjalnie propagowanej. Tą przyczyną jest sukcesywne zmniejszanie zdolności produkcyjnej w wydobyciu węgla koksowego typu „hard” oraz niewykonywanie robót udostępniających złoża w JSW SA. Trzeba podkreślić, że tego typu węgiel produkowany w JSW SA jest sprzedawany w każdej ilości. Podkreślamy, że w 2014 roku w JSW SA nastąpiło kolejne, wyraźne obniżenie wydobycia w stosunku do założonego przez zarząd JSW SA poziomu produkcji. Podkreślamy z całą mocą fakt, że tak niskie wydobycie praktycznie realizowane jest obecnie przez sześć dni w tygodniu tzn. również w dni wolne od pracy, a więc przedstawianie jako jedynego lekarstwa na uzdrowienie obecnej sytuacji pracy w wolne soboty jest fikcją i próbą ukrycia rzeczywistej, złej sytuacji w JSW SA. Za pierwsze półrocze 2014 roku w JSW nie zrealizowano założonego wydobycia w wysokości ponad 400 tys. ton.

Po prezentacji wyników JSW SA w dniu 13.08.2014 r. pojawiły się wypowiedzi członków zarządu JSW SA, że produkcja i wydobycie w miesiącach lipiec i sierpień wróciły do stabilizacji i właściwego poziomu.

W rzeczywistości do dnia 30 września br. niedobór produkcji powiększył się o kolejne 600 tys. ton, co oznacza niezrealizowanie założonego wydobycia w wysokości ponad 1 miliona ton za dziewięć miesięcy 2014 r. W tym miejscu należy zaznaczyć, że przy utrzymaniu tej tendencji do końca roku JSW SA może nie zrealizować zakładanych planów wydobywczych w wysokości znacznie przekraczającej 1 milion ton. Chcemy podkreślić, że produkcja węgla typu „hard” jest fundamentem funkcjonowania JSW SA, jak również funkcjonowania Grupy Kapitałowej. Brak wydobycia w bieżącym roku tak dużej ilości ton węgla, spowodował nagły wzrost kosztu jednostkowego jednej tony węgla, co bezpośrednio przyczyniło się do bardzo złej sytuacji finansowej JSW SA. W wyniku błędnych decyzji zarządu JSW SA doszło także do zaistnienia niekorzystnej sytuacji w KWK Krupiński.

KOMENTARZE (24)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP