PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związkowcy z JSW do władz samorządowych krytycznie o zarządzie spółki

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
02-04-2014 13:23
Związkowcy z JSW do władz samorządowych krytycznie o zarządzie spółki
Fot. Andrzej Wawok

Związkowcy w liście otwartym wskazują, że według nich obecnie zarząd JSW nie wypełnia i nie chce wypełniać zobowiązań wynikających z zawartych porozumień w sprawie współpracy pomiędzy określonymi gminami a JSW.

Reprezentatywne organizacje związkowe JSW wystosowały list otwarty do władz samorządowych.
W liście napisali, że zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA po raz kolejny nie chce wywiązać się z podjętych przez siebie zobowiązań.

Nie wypełnił wcześniejszych zobowiązań wobec pracowników wynikających z wewnętrznego prawa pracy, co zostało potwierdzone ostatnim wystąpieniem Państwowej Inspekcji Pracy. Zarząd JSW nie wypełnił również zobowiązań wobec strony społecznej wynikających z zawartych porozumień, co również zostało potwierdzone wystąpieniami Państwowej Inspekcji Pracy.

Związkowcy w liście wskazują, że według nich obecnie zarząd JSW nie wypełnia i nie chce wypełniać zobowiązań wynikających z zawartych porozumień w sprawie współpracy pomiędzy gminami Jastrzębie-Zdrój, Wodzisław Śląski, Pszczyna, Pawłowice i Ornontowice a Jastrzębską Spółką Węglową SA.

Poniżej prezentujemy obszerną część listu: w porozumieniach tych zarząd JSW SA przyjął dobrowolne zobowiązanie, że po ukończeniu nauki absolwenci szkół górniczych funkcjonujących w tych gminach zostaną zatrudnieni w JSW SA.

Obecnie zarząd JSW SA chce tym absolwentom, którzy zdecydowali się kilka lat wcześniej swoją przyszłość związać z JSW SA zaoferować pracę w spółce, która ma działać na zasadzie Agencji Pracy Tymczasowej, na umowach, które nie pozwolą młodym ludziom budować swojej przyszłości.

Takie działanie uważamy za niemoralne i szkodliwe. Działania te mogą również na przyszłe lata przekreślić możliwość współpracy JSW SA z samorządami tych gmin, na terenie których Jastrzębska Spółka Węglowa prowadzi działalność górniczą.

Podważa to również wiarygodność JSW SA, która to wiarygodność jest konieczna i niezbędna dla dalszego funkcjonowania naszej spółki. Działania te zdają się potwierdzać ostrożność władz samorządowych gminy Żory co do współpracy z JSW SA. Nieumiejętność zarządzania kopalniami JSW SA nie może być przyczyną łamania podstawowych zasad współżycia społecznego. W związku z powyższym Reprezentatywne Organizacje Związkowe działające w JSW SA apelują do Ministra Gospodarki i Rady Nadzorczej JSW SA o spowodowanie realizacji zobowiązań wynikających z zawartych porozumień z samorządami gmin.

Wzywamy zarząd JSW SA do rewizji swojego stanowiska w przedstawionej wyżej kwestii przypominając jednocześnie, że fundamentem demokratycznego państwa prawa jest wywiązywanie się z podpisanych porozumień pomiędzy podmiotami życia społecznego. Apelujemy do członków zarządu JSW SA: bądźcie ludźmi honoru i nie szukajcie winnych tam gdzie ich niema - można przeczytać w liście otwartym reprezentatywnych organizacji związkowych działających w JSW SA.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP