Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związkowcy z Bogdanki wypowiedzieli się ws. zasad korporacyjnych w Grupie Enea

Autor: PAP
21-07-2017 15:23
Związkowcy z Bogdanki wypowiedzieli się ws. zasad korporacyjnych w Grupie Enea
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Zapisy Kodeksu Grupy Enea, do której należy kopalnia węgla Bogdanka, nie podobają się związkom zawodowym w Bogdance, które nie wykluczają akcji protestacyjnej. Zarządy Bogdanki i Grupy Enea deklarują chęć dialogu w tej sprawie.

"Dopóki spółka Lubelski Węgiel Bogdanka związana jest postanowieniami Kodeksu GK Enea, wszystkie decyzje dotyczące poziomu wydobycia, cen zbytu węgla dla odbiorców z GK Enea (ok. 70 proc. produkcji LWB), warunków pracy i płacy pracowników zapadać będą w Poznaniu. Jeśli ktoś twierdzi, że uwzględniony przy tym będzie interes pracowników, społeczności lokalnej, czy wreszcie akcjonariuszy mniejszościowych to jest z Poznania, albo jest naiwny" - napisali związkowcy w piśmie, które otrzymała PAP. Przesłali je szefowie trzech związków zawodowych w Bogdance - Stanisław Ćwirko, Zdzisław Cichosz, Antoni Pasieczny.
Chodzi m.in. o zapis mówiący, że "celem Spółki jest prowadzenie działalności ukierunkowanej na realizację misji i strategii Grupy ENEA determinujących interes Grupy ENEA". Według związkowców taki zapis jest "kuriozalny z punktu widzenia akcjonariuszy mniejszościowych".

W ocenie związkowców zapisy Kodeksu Grupy Enea przyjęte w czerwcu uchwałami Walnego Zgromadzenie Akcjonariuszy są "niebezpiecznym dla Spółki, jej załogi i społeczności lokalnej narzędziem", ponieważ "wszystkie decyzje" dotyczące Bogdanki i związanych z nią ludzi "zapadać będą w Poznaniu, wyłącznie w interesie GK Enea". Związkowcy obawiają się, że w przyszłości "nieustannie podejmowane będą próby +centralizacji+ kompetencji kosztem LWB". "Stopniowo, długofalowo i małymi kroczkami uda się przecież oszukać czujność związkowców" - napisali.

Związkowcy nie wykluczają przeprowadzenia akcji protestacyjnej. Zorganizowali w tej sprawie referendum, w którym wzięło udział prawie 63 proc. pracowników uprawnionych do głosowania, ale blisko 83 proc. obecnych w pracy w dniu referendum. Ponad 96 proc. głosujących wyraziło zgodę na podjęcie akcji protestacyjnej przeciw stosowaniu Kodeksu GK Enea, "zgodnie z prawem do strajku włącznie".

Prezes Bogdanki Krzysztof Szlaga w przesłanym PAP komentarzu do wyników referendum podkreślił, że zarząd jest "w stałym dialogu" ze związkami zawodowymi. "Mogę jednak z pełną odpowiedzialnością zapewnić, że Bogdanka posiada i zachowa pełną niezależność operacyjną. Żadne kompetencje ani funkcje nie zostały zabrane z Bogdanki i przeniesione do ENEA - nie ma też takich planów. Ani jedna osoba nie straciła pracy w Spółce z powodu lub w związku z integracją z Grupą ENEA. Co więcej, w okresie od 1.01.2017 do 30.06.2017 przyjęliśmy do pracy w sumie 119 osób" - podkreślił Szlaga.

NA GIEŁDZIE

ENEA [ENA]

kurs:

10.15 PLN -0.15 (-1.46%)

Notowania | Analiza techniczna


BOGDANKA [LWB]

kurs:

55.10 PLN -3.40 (-5.81%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 734 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP