Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związkowcy JSW: załoga nie chce prywatyzacji i czeka na należne pieniądze

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
14-05-2010 11:55
Związkowcy JSW: załoga nie chce prywatyzacji i czeka na należne pieniądze

Reprezentatywne Porozumienie Związków Zawodowych JSW jest przeciw prywatyzacji i czeka, aż górnicy otrzymają należne im pieniądze.

Reprezentatywne Porozumienie Związków Zawodowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej wystosowało do pracowników pismo, w którym ocenia funkcjonowanie spółki i działania jej zarządu.
Związkowcy podkreślają, że rok 2009 był jednym z najtrudniejszych okresów w historii pracy w Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wskazują przy tym, że do tej pory - pomimo różnych zawirowań i wielkich strat finansowych np. w latach dziewięćdziesiątych - żaden z poprzednich zarządów nie zdecydował się na pokrywanie strat wynagrodzeniami pracowników spółki. Zamykano kopalnie, lecz zwolnień grupowych nie było, płace stale rosły, chociaż często jedynie o inflację. Teraz chwali się załogę, że jest świadoma i odpowiedzialna, twierdzi się, że z takimi pracownikami można budować przyszłość firmy zapominając dodać, że na ich plecach i ich kosztem - zaznaczają związkowcy.

Przypominają też, że pierwsze cztery miesiące były dla JSW bardzo dobre, zysk sięga już 160 milionów złotych. Ich zdaniem dzieje się tak nie dzięki stabilnemu i zgodnemu z planem wydobyciu węgla, lecz przez znaczny wzrost cen węgla przy ciągle zamrożonych płacach załogi.

Związkowcy wskazują, że według światowych prognoz - ceny węgla koksowego będą stale rosły, co znalazło odzwierciedlenie w już podpisanych kontraktach. Dzisiaj za tonę węgla koksowego trzeba w Europie zapłacić ok. 165 euro, czyli prawie 700 złotych, dwa razy tyle co w najgorszym okresie zeszłego roku. Związkowcy zaznaczają, że w tej sytuacji dalej prowadzony jest spór zbiorowy o utrzymanie płac realnych na poziomie 2008 roku, a fakt ten tłumaczy się złą wolą samorządów lokalnych, warunkami geologicznymi i wyczerpującymi się złożami. Świadczy to - zdaniem związków - dobitnie o "dobrej woli zarządu spółki".

Związki wskazują, że zarząd JSW w swojej informacji skierowanej do pracowników zapowiedział inwestycje w polu Zgoń KWK Krupiński, udostępnienie przez kopalnię Borynia zasobów w złożu byłej kopalni Żory i złoża Warszowice, eksploatację pokładów grubych w kopalni Jas-Mos oraz udostępnienie złoża pola Pawłowice 1 przez kopalnię Pniówek. Szczytne to idee i godne pochwały. Ciągle jednak trwają prace przygotowawcze do likwidacji kopalń Borynia i Jas-Mos poprzez realizację łączenia tych zakładów z kopalnią Zofiówka w ramach tzw. Kopalni Zespolonej, zbyt mały jest poziom inwestycji w KWK Krupiński a załoga wciąż nie jest pewna przyszłości swojej kopalni. Mimo wszystko bierzemy te obietnice za dobrą monetę i obiecujemy, że dopilnujemy realizacji inwestycji niezbędnych do dalszego funkcjonowania wszystkich zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA - podkreślają związkowcy.

KOMENTARZE (22)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP