Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związkowcy JSW o grzechach byłego prezesa Jarosława Zagórowskiego

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
18-02-2015 13:03
Związkowcy JSW o grzechach byłego prezesa Jarosława Zagórowskiego
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Ciągłe przerzucanie odpowiedzialności za zaistniałą sytuację w JSW SA na związki zawodowe jest jedynie próbą uniknięcia odpowiedzialności za stan faktyczny, będący wynikiem niekompetentnych i nieudolnych działań zarządu, a głównie byłego prezesa Jarosława Zagórowskiego - zaznaczają związkowcy.

W środę 18 lutego Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej wystosował komunikat.
Poniżej prezentujemy jego treść:

"W dniach 28 styczeń do 13 luty 2015 roku we wszystkich kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA prowadzona była akcja protestacyjno - strajkowa, która po podpisaniu porozumienia z negocjacji zakończonych w dniu 13.02.2015 r. została zawieszona.

W związku z przyjęciem rezygnacji przez Radę Nadzorczą JSW SA z funkcji Prezesa Zarządu Jarosława Zagórowskiego akcja protestacyjno-strajkowa została zakończona z dniem 18.02 2015 roku.

W związku z rozpowszechnianiem w mediach zmanipulowanych, jednostronnych informacji dotyczących sytuacji w Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA jesteśmy zobowiązani do przedstawienia poniższych faktów, które miały zasadniczy wpływ na sytuację w naszej Spółce.

Nie kwestionujemy wpływu czynników zewnętrznych, w tym spadku cen do poziomu ok. 120 dolarów za tonę węgla koksującego typu "hard”, jednakże niezrozumiałym jest przemilczanie faktów mających nie mniej istotny wpływ na kondycję firmy przez Zarząd JSW SA, Radę Nadzorczą JSW SA oraz nadzór właścicielski, który sprawował do niedawna Minister Gospodarki.

Do faktów tych należy zaliczyć:

- Straty liczone w setkach milionów złotych poniesione przez JSW SA na zawartych "opcjach walutowych”.

- Brak dofinansowania JSW SA środkami uzyskanymi z upublicznienia Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (ok. 5,4 mld zł), która to kwota w całości została przekazana do budżetu Państwa, w wyniku czego firma nie pozyskała żadnych środków na rozwój oraz strategiczne inwestycje.

- Dokonywanie inwestycji przekraczających możliwości finansowe Spółki (zakup PEC, zakup udziałów PKP, zakup KWK "Knurów - Szczygłowice”, hotel Diament, hotel Różany Gaj, zakup poszczególnych koksowni itd.)

- Nie do końca uzasadnione zakupy sprzętu (maszyn i urządzeń), często po zbyt wysokich cenach, które niejednokrotnie nie spełniają założonych celów tj. poprawy wydobycia czy organizacji pracy.

Nie można pominąć innych, ważnych czynników mających bezpośredni wpływ na aktualną kondycję Spółki, takich jak:

- Zmniejszenie zdolności wydobywczych w ostatnich latach węgla typu "hard” o około 2,5 – 3 mln ton rocznie. Węgiel tego typu sprzedawalny jest w każdej ilości.

- Nie zrealizowanie założonego, koniecznego do poprawnego funkcjonowania Spółki wydobycia w 2014 roku w wysokości 1,4 mln ton, co spowodowało zmniejszenie przychodów za ten rok o około 500 mln zł.

KOMENTARZE (46)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP