Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związki zawodowe JSW apelują do rządu o negocjacje ze stroną społeczną

Autor: wnp.pl (AH)
21-01-2015 13:33
Związki zawodowe JSW apelują do rządu o negocjacje ze stroną społeczną

Nie można już czekać dłużej, trzeba podjąć skuteczne kroki aby zapobiec pożarowi, a nie potem go gasić. Nie traćmy czasu, obie strony muszą się dogadać tu i teraz - apelują związki.

Fot. PTWP

Apelujemy do przedstawicieli Rządu RP aby w trybie natychmiastowym podjęli negocjacje ze stroną społeczną w celu zapobiegnięciu niekontrolowanych niepokoi społecznych w naszym regionie. Nie można już czekać dłużej, trzeba podjąć skuteczne kroki aby zapobiec pożarowi, a nie potem go gasić - czytamy w oświadczeniu Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych JSW S.A.

Zarząd JSW poinformował o wypowiedzeniu porozumienia zawartego z organizacjami związkowymi działającymi w spółce. Powód? Trudna sytuacja finansowa spółki, utrzymane zostały jednak gwarancje zatrudnienia zawarte w porozumieniu zbiorowym z maja 2011 roku. Czytaj więcej: JSW: wypowiedzenie przez zarząd trzech porozumień zbiorowych
W oświadczeniu, dotyczącym wypowiedzenia porozumienia, przedstawiciele Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych JSW S.A., zwracają uwagę, że zarząd nie dochowuje 30-dniowego terminu na przeprowadzeni konsultacji społecznych.

"Zarząd w swoim wypowiedzeniu powołuje się na art. 2417 Kodeksu Pracy zapominając, o paragrafie 4 tegoż w którym jest jasno określone kiedy i w jakim trybie można wypowiedzieć porozumienie z dnia 5 maja 2011 roku" - czytamy w oświadczeniu związkowców.

Organizacje związkowe podkreślają, że nadal są gotowe do przeprowadzenia negocjacji i chcą doprowadzić do uzgodnienia nowego jednolitego Zakładowego Układu Zbiorowego pracy dla Pracowników JSW S.A..

"Strona społeczna Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. potwierdza gotowość przeprowadzenia negocjacji, ale w ten spór powinien włączyć się właściciel. Do stołu negocjacyjnego powinni zasiąść przedstawiciele Rządu RP, którzy byli gwarantami podpisanego porozumienia przed prywatyzacyjnego. Ponieważ to podczas tych negocjacji Rząd RP dając 10 letnie gwarancje zatrudnienia i wynagrodzenia pracownikom żądał od JSW S.A. wyrażenia zgody na wystąpienie wbrew zapisom w dokumencie „Strategia działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015” przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 31 lipca 2007 r. W tym oto dokumencie w rozdziale „Prywatyzacja górnictwa” 5.2 w puncie drugim zawarto stwierdzenie, że proces prywatyzacji może być prowadzony przez giełdę w celu pozyskania kapitałów na rozwój i modernizację prywatyzowanego przedsiębiorstwa. Rząd nie zrealizował tego zapisu i 5 miliardów 400 tysięcy złotych przejął w całości nie zostawiając ani jednej złotówki na modernizacje i rozwój JSW S.A. Przez kolejne lata JSW S.A. była jedynie dostarczycielem gotówki do kasy państwowej. Ostatnim „gwoździem do trumny” była decyzja właściciela zakupu kopalni „Knurów – Szczygłowice” co z punktu ekonomicznego spowodowało, że JSW S.A. znalazła się na skraju upadłości" - piszą związkowcy w oświadczeniu.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (12)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP