Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związki: podjąć decyzję ws. Krupińskiego po analizach, w końcu 2017 roku

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
23-09-2016 13:05
Związki: podjąć decyzję ws. Krupińskiego po analizach, w końcu 2017 roku
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Związki zawodowe działające w kopalni Krupiński, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, żądają wycofania się zarządu spółki z planów przekazania kopalni do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Powołują się m.in. na wzrost cen węgla na światowych rynkach. Związkowcy zapowiedzieli, że w przypadku braku akceptacji ich postulatów, wypowiedzą porozumienie dotyczące cięć wynagrodzeń pracowników podpisane we wrześniu 2015 roku.
Jak informuje śląsko-dąbrowska Solidarność - swoje postulaty związkowcy przedstawili zarządowi spółki 22 września podczas spotkania, w którym uczestniczyli minister energii Krzysztof Tchórzewski i jego zastępca Grzegorz Tobiszowski.

Związkowcy wskazują, że stronie społecznej przedstawione zostały trzy warianty dalszego funkcjonowania kopalni.

Pierwszy zakłada przekazanie jej do SRK w styczniu 2017 roku, drugi po pierwszym kwartale, a trzeci na koniec przyszłego roku.

- W naszej ocenie oraz w ocenie dyrekcji KWK Krupiński w związku z poprawą sytuacji na rynku węgla kopalnia jest w stanie wydostać się z kłopotów finansowych. Decyzja o likwidacji kopalni w chwili obecnej jest całkowicie nieuzasadniona - mówi Mieczysław Kościuk, przewodniczący Solidarności w kopalni Krupiński.

Czytaj także: Zarząd JSW: kopalnia Krupiński musi przejść do SRK. Związki temu przeciwne

Związkowcy postulują, aby ostateczna decyzja w sprawie przyszłości KWK Krupiński została podjęta dopiero po analizie sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa na koniec 2017 roku.

- Zażądaliśmy, aby zarząd co kwartał analizował wyniki kopalni i przekazywał te informacje stronie społecznej. Jeżeli wówczas okaże się, że sytuacja nadal nie rokuje szans na poprawę, to trudno -  zgodzimy się na przejście do SRK. Jednak zarówno my, pracownicy jak i dyrekcja kopalni jesteśmy przekonani, że w związku z obecnym wzrostem cen węgla jesteśmy w stanie odrobić straty w stosunkowo krótkim czasie. Mamy złoża sięgające 48 mln ton najwyższej jakości węgla koksowego oraz koncesje do 2030 roku.  Przy obecnym wydobyciu na poziomie 2 mln ton rocznie kopalnia ma perspektywę funkcjonowania jeszcze przez wiele lat - podkreśla przewodniczący.

W ocenie strony społecznej w wyniku celowych działań zarządu JSW węgiel produkowany w KWK Krupiński jest sprzedawany poniżej cen, które można obecnie uzyskać na rynku, co dodatkowo pogarsza sytuację finansową kopalni.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (17)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 343 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP