Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związki nie zgadzają się z zarządem w JSW

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
01-10-2014 09:25 |  aktualizacja: 01-10-2014 13:01
Związki nie zgadzają się z zarządem w JSW
fot. Andrzej Wawok

Związki wskazują, że winien zostać opracowany jednolity regulamin pracy dla całej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a przede wszystkim winny zostać zintensyfikowane prace nad opracowaniem, przyjęciem i wdrożeniem nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników JSW.

Reprezentatywne Organizacje Związkowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej odpowiadając na pismo zarządu JSW z 23 września 2014 roku, w którym to zarząd informuje Zakładowe Organizacje Związkowe o podjęciu w dniu 25 września 2014 roku Uchwały nr 476/VIII/2014 oświadczają, że podtrzymują swoje stanowisko w kwestii uzgodnienia stanowisk pomiędzy dyrekcją kopalni Krupiński a organizacjami związkowymi działającymi w kopalni z dnia 19 września 2014 roku w sprawie okresowego zawieszenia Porozumienia zbiorowego z dnia 5 maja 2011 roku zawartego pomiędzy Zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. a organizacjami związkowymi działającymi w JSW i przedstawione w piśmie z 23 września 2014 roku i nie akceptują Uzgodnienia podpisanego dnia 19 września 2014 roku w KWK Krupiński. Albowiem treść Uzgodnienia, a przede wszystkim tryb wprowadzenia w życie proponowanych uregulowań są niezgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi.
Zgodnie z treścią art.150 &1 Kodeksu pracy€“ systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalania regulaminu pracy.

Przepis ten - wskazują związkowcy - jako wyłączną prawną formę regulacji systemu i rozkładu czasu pracy wskazuje układ zbiorowy, regulamin pracy lub obwieszczenie.

W świetle tego przepisu inne formy są niedopuszczalne, co wyklucza regulację systemu i rozkładu czasu pracy w drodze porozumienia zbiorowego (uzgodnienia stanowisk).

Treść art.150 &1 k.p. wskazuje ponadto, że jedynym dopuszczalnym trybem regulacji systemu i rozkładu czasu pracy oraz ustalania okresu rozliczeniowego jest tryb właściwy dla zawarcia układu zbiorowego pracy lub wydania regulaminu pracy uregulowany w Kodeksie pracy (art.104(2) oraz Dział XI. Układy zbiorowe), a współdziałanie pracodawcy i związków zawodowych winno odbywać się w trybie i na zasadach określonych w art.30 ust.4 i 5 ustawy o związkach zawodowych.

W ocenie Reprezentatywnych Organizacji Związkowych Uzgodnienie podpisane dnia 19 września 2014 roku jest niezgodne z powyższymi uregulowaniami i stanowi próbę wprowadzenia istotnych uregulowań

KOMENTARZE (21)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP