XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Związki mogą zablokować giełdowy debiut kopalń

Związki mogą zablokować giełdowy debiut kopalń
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bez pakietów socjalnych giełda się oddala. A z nią pieniądze na inwestycje m.in. w nowe pola wydobywcze

Jeśli związkowcy z Lubelskiego Węgla Bogdanka i Katowickiego Holdingu Węglowego nie dogadają się z zarządami w sprawie pakietu pracowniczego, debiut giełdowy spółek węglowych – pierwszych krajowych z branży na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (w maju zadebiutował już holenderski New World Resources) – planowany najpóźniej na początek 2009 r., może się opóźnić. A do porozumienia droga daleka - pisze dziennik "Rzeczpospolita".

Wydobycie węgla spadło o 7,1 proc. w stosunku do 2007 r., światowe ceny biją rekordy, a nasze kopalnie nie wykorzystują koniunktury. Szefowie spółek zapewniają, że przygotowania prospektów emisyjnych idą zgodnie z planem. Ale czy na pewno?

Ani w Bogdance, ani w KHW nie ma porozumienia ze związkowcami. Zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji 15-proc. pakiet akcji przysługuje osobom zatrudnionym w przedsiębiorstwie w momencie przekształcenia w spółkę Skarbu Państwa.

Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”, w przypadku Bogdanki do akcji spółki uprawnionych jest 3,8 tys. osób, z których teraz pracują 2 tys., a zakład zatrudnia 3,6 tys. ludzi. Pozostali buntują się, że nie będą mieć z prywatyzacji nic. A w KHW górnicy żądają dziesięcioletnich gwarancji zatrudnienia.

– Zespół roboczy ds. negocjowania paktu społecznego pracuje. Strony przedstawiły wersje porozumienia, ale nie rozstrzygnięto kluczowych kwestii podnoszonych przez związkowców – przyznaje Jarosław Kwieciński, dyrektor Zespołu Organizacji Zarządzania KHW.

Związkowcy z KHW nie chcą mówić o braku porozumienia. – Rozbieżności są, ale nie chcemy ich nagłaśniać – powiedział „Rzeczpospolitej” Ryszard Baczyński, szef „S” w KHW.

W Bogdance pojawiły się pomysły, co zrobić, by górnicy niemający uprawnień do akcji nie stracili na prywatyzacji. – Takie postulaty są, doradca prywatyzacyjny je analizuje, efekty przedstawimy stronie społecznej – potwierdza Grzegorz Gawroński, rzecznik Bogdanki. – Gwarancje zatrudnienia są zaś nieracjonalne, do 2014 r. zatrudnimy 1200 osób i nie ma mowy o zwolnieniach.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związki mogą zablokować giełdowy debiut kopalń

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!