XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Związki Kompanii Węglowej chcą rozmów z zarządem o płacach

Związki Kompanii Węglowej chcą rozmów z zarządem o płacach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Działające w Kompanii Węglowej związki zawodowe chcą pilnych rozmów z zarządem firmy na temat realizacji zawartego na początku roku porozumienia płacowego w firmie.

Niewykluczone, że wejdą w spór w tej sprawie.

Rzecznik Kompanii Węglowej Zbigniew Madej zapewnia, że porozumienie płacowe jest realizowane, a zarząd gotów jest wyjaśnić wszystkie wątpliwości związkowców.

Sprawa wiąże się z m.in. ogłoszonym w ubiegłym tygodniu pogotowiem strajkowym w kopalni "Halemba-Wirek", gdzie związki zawodowe sprzeciwiają się zmniejszeniu premii pracowników, zarzucając dyrekcji zakładu łamanie porozumienia płacowego z 3 stycznia. KW uważa akcję w tej kopalni za nielegalną, a działania dyrekcji za zgodne z odrębnym porozumieniem, zawartym w tym zakładzie 25 stycznia.

W piątek w Kompanii Węglowej zebrał się skupiający 12 związków komitet protestacyjno-strajkowy, domagając się podjęcia rozmów z zarządem. W tej sytuacji - jak powiedział PAP Marceli Murawski ze związku "Sierpień '80" - związkowcy z kopalni "Halemba- Wirek" jeszcze 4 lipca mają zdecydować, czy będą prowadzić własną akcję, czy też przyłączą się do działań prowadzonych w całej Kompanii.

Według nieoficjalnych informacji PAP od przedstawicieli związków zawodowych, raczej nie dojdzie do zapowiadanego na 7 lipca 2-godzinnego strajku ostrzegawczego w kopalni "Halemba-Wirek", a ewentualne działania protestacyjne mają być prowadzone wspólnie w całej firmie. Aby tak było, związki musiałyby jednak wstąpić w spór zbiorowy z zarządem. Spór wszczęty w rudzkiej kopalni zarząd KW uważa za nielegalny, a całą akcję za bezprawną.

- Liczymy, że uda się wyjaśnić wszystkie sporne kwestie bez protestu, tak w kopalni "Halemba-Wirek", jak i w tych kopalniach Kompanii, skąd dochodzą niepokojące sygnały. Nie chcemy, aby ewentualny strajk w "Halembie" był iskrą, która podpali beczkę prochu - powiedział wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski.

We wtorek 88,9 proc. górników kopalni "Halemba-Wirek", głosujących w zorganizowanym przez związki referendum strajkowym, opowiedziało się za przystąpieniem do protestu. Frekwencja wyniosła blisko 60 proc. Także ten sondaż Kompania uznała za nielegalny.

Górnicy z "Halemby-Wirka" bronią wysokości miesięcznych premii. Związkowcy wyliczyli, że ich zmniejszenie może kosztować każdego górnika ok. 200 zł miesięcznie. Przedstawiciele KW zaprzeczają, że chcą obniżyć tegoroczne zarobki załogi, a jedynie dokonać regulacji ruchomych części wynagrodzeń w związku z przekroczeniem funduszu płac, spowodowanego odrębnym porozumieniem w tej kopalni.

Zobacz także wcześniejszy materiał wnp.pl: Halemba-Wirek chce strajkować
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związki Kompanii Węglowej chcą rozmów z zarządem o płacach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!