Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związki i zarząd JSW dogadały się ws. ograniczenia świadczeń

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
16-09-2015 14:05 |  aktualizacja: 16-09-2015 14:45
Związki i zarząd JSW dogadały się ws. ograniczenia świadczeń

Strata JSW w pierwszym półroczu przekroczyła 0,6 miliarda złotych.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zawarł porozumienie ze związkami zawodowymi dotyczące czasowego ograniczenia świadczeń pracowniczych.

Porozumienie dotyczy ograniczenia części świadczeń na rzecz pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, co ma się przełożyć na poprawę płynności finansowej spółki w okresie najbliższych trzech lat.
Łączny szacunkowy pozytywny efekt ograniczenia kosztów pracy za lata 2016-2018 wyniesie około 2 mld zł - poinformowała spółka.

Jak wskazują w JSW chodzi o to, by przetrwać czas dekoniunktury - zachować miejsca pracy oraz podstawowe wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie.

Zarząd JSW wysłał ostatnio do związków pismo, w którym zaapelował o podjęcie negocjacji dotyczących czasowego ograniczenia świadczeń pracowniczych.

Trudną sytuację JSW pogorszyło żądanie wykupu obligacji przez ING Bank Śląski. Istnieje taka możliwość, że pozostałe banki zrobią to samo.

Ograniczenie świadczeń pracowniczych ma - na to liczy zarząd JSW - przekonać obligatariuszy do nieskładania żądań wcześniejszego wykupu instrumentów finansowych.

Strata JSW w pierwszym półroczu przekroczyła 0,6 miliarda złotych.

ING Bank Śląski niedawno złożył Jastrzębskiej Spółce Węglowej żądanie wcześniejszego wykupu posiadanych przez bank obligacji o wartości 26,26 miliona złotych oraz 12,95 miliona dolarów.

W wystosowanym żądaniu data wcześniejszego wykupu wskazana przez ING to 21 września 2015 roku.

W czwartek 17 września pod siedzibą ING w Katowicach ma demonstrować Sierpień 80.

Zarządowi JSW zależy na tym, żeby od 1 stycznia 2016 roku do 31 grudnia 2018 roku wstrzymano wypłatę 14-tej pensji, ekwiwalentu barbórkowego, a także prawa do deputatu węglowego.

Zaproponowano ponoć, by realizacja wypłaty drugiej raty czternastki za 2014 rok dokonała się do końca września 2015 roku, natomiast deputatu do końca października 2015 roku. Z kolei Barbórka miałaby być wypłacona w dwóch ratach. Pierwsza rata do 1 grudnia 2015 roku, natomiast druga do 1 marca 2016 roku.

Związkowcy zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się Jastrzębska Spólka Węglowa. I wydaje się, że porozumienie z zarządem jest bliższe.

Jednak nie brak opinii, że górnicy dobrze wykonują swoją pracę, a JSW pogrążył m.in. zakup kopalni Knurów-Szczygłowice od Kompanii Węglowej.

Związkowcy z JSW przypominają, że byli tej transakcji przeciwni, bowiem obawiali się, że jej skutki mogą być negatywne dla spółki.

Zarząd JSW wskazuje, że spółka dokonała już cięć kosztów pozapłacowych i nakładów inwestycyjnych. Ograniczenie świadczeń pracowniczych miałoby pozwolić przetrwać spółce trudny czas.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (138)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP