PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związek Gmin Zagłębia Miedziowego o podatkach od wyrobisk górniczych

Autor: wnp.pl
18-12-2009 11:57

Związek Gmin Zagłębia Miedziowego ustosunkował się do rozmowy wnp.pl z Januszem Olszowskim, prezesem Górniczej Izby Przemysłowo Handlowej.

Według Związku interpretacja treści art.6 ust.2 projektu ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze, który brzmi „podziemne wyrobiska górnicze oraz znajdujące się w nich instalacje i urządzenia nie są budowlami ani też urządzeniami budowlanymi w rozumieniu prawa budowlanego” nie może być inna niż taka, że zapis ten wyłącza obiekty budowlane w wyrobiskach górniczych spod opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Jak podkreśla Związek, wątpliwości co do tego nie mają autorytety prawne prof. Michał Kulesza, prof. Ryszard Masztalski, prof. Leonard Etel. Nie ma ich również minister finansów, który podał interpretację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych uznając za należne samorządom podatki od nieruchomości od obiektów budowlanych w podziemnych wyrobiskach górniczych. Mają za to je, jako jedyni przedstawiciele przemysłu górniczego broniący interesu kopalń.

Informacja jakoby podatek od nieruchomości za budowle w wyrobiskach górniczych wcześniej nie istniał jest według Związku nieprawdziwa, ponieważ podatek ten istnieje od ponad 20 lat, ale wcześniej wypłacany nie był w całości bezpośrednio do budżetów gminnych, ale jedynie w części. Pozostała część w postaci udziałów przekazywana była do Urzędu Wojewódzkiego. Dopiero reforma samorządowa i uchwalenie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przyznała gminom prawo do całości tego podatku.

Podana kwota 2,7 mld, jaka w ostatnich pięciu latach miała wpłynąć na rzecz gmin górniczych jest zdaniem Związku informacją szacunkową, podczas gdy prognozowana strata 100 mln zł rok rocznie jaka może dotknąć gminy górniczych na skutek wyłączenia budowli w wyrobiskach górniczych spod opodatkowania została oficjalnie podana przez Ministerstwo Finansów.

Związek Gmin Zagłębia Miedziowego podkreśla w swoim stanowisku, że samorządy nie żądają więcej, tylko tyle ile należało się im do tej pory. "Wpływy z tego podatku przeznaczane są na oświatę, opiekę społeczną, dofinansowanie służby zdrowia, zadania inwestycyjne w zakresie infrastruktury i wiele innych zadań publicznych. Pozbawienie gmin górniczych tych pieniędzy oznacza dla nas mniej pieniędzy na szkoły, przedszkola, bezpieczeństwo na ulicach. Warto, o tym pamiętać. Ochrona interesu kopalń nie może odbywać się kosztem gmin górniczych i ich mieszkańców." - czytamy w liście Związku do redakcji wnp.pl.

Czytaj też: Olszowski, prezes GIPH: gminy górnicze zachowują się nieetycznie i nieodpowiedzialnie!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP