Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zmierzch węgla kamiennego w Polsce?

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
27-07-2013 09:12
Zmierzch węgla kamiennego w Polsce?
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

- Węgiel opłaca się wozić z Gdyni aż po Piotrków. Sytuacja zaczyna być naprawdę bardzo poważna - ocenia dr Michał Wilczyński.

Instytut na rzecz Ekorozwoju, kierowany przez prezesa dr Andrzeja Kassenberga, opublikował opracowanie "Zmierzch węgla kamiennego w Polsce" którego autorem jest dr Michał Wilczyński, w latach 1990-1995 Główny Geolog kraju. Materiał został zaprezentowany dziennikarzom.
- Muszę powiedzieć, że do tytułu "Zmierzch węgla kamiennego w Polsce" sprowokowały mnie wypowiedzi polityków, którzy mówią, że Polska węglem stoi. Jeszcze dwa lata temu gazem łupkowym staliśmy - mówił dr Wilczyński.

Zasadnicze tezy opracowania, bogato ilustrowane liczbami, są takie, że polskie zasoby węgla kamiennego możliwe do wydobycia w opłacalny sposób szybko się kurczą, spadek wydobycia będzie się wobec tego pogłębiał, wydobycie będzie coraz droższe i w końcu stanie się nieopłacalne. Przy tym dr Wilczyński postawił tezę, że ceny węgla importowanego będą nadal spadać, bo globalnie wzrasta podaż.

- Ja nie mówię, że wydobycie zostanie zaprzestane w ciągu najbliższych 2-3 lat. Wydobycie jest nawet możliwe do 2050 roku, ale jeżeli będziemy wydobywać wtedy maksymalnie 28 mln ton (taka teza została postawiona -red.) - a mamy w planach budowę elektrowni węglowych - to znaczy, że zakładamy, że będziemy importować węgiel - ocenił dr Wilczyński.

Dla porównania można podać, tak jak w opracowaniu, że w 2011 roku energetyka w Polsce zużyła około 47,5 mln ton węgla. Na takich, jak wskazane wyżej prognozowanych możliwościach wydobycia, Polska w ocenie Wilczyńskiego nie powinna budować bezpieczeństwa energetycznego, a kontynuowanie modelu energetyki węglowej byłoby błędem strategicznym.

- Węgiel opłaca się wozić z Gdyni aż po Piotrków. Sytuacja zaczyna być naprawdę bardzo poważna - mówił Wilczyński.

Opracowanie podkreśla też, że w Polsce sztywne ceny węgla kamiennego, obowiązujące przez długi czas, sprzyjają importowi. Wilczyński wskazał, że ceny węgla rosyjskiego loco granica wschodnia Polski są w pełni skorelowane z cenami ARA ( porty Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) od których są niższe o 5-10 proc. i reakcje eksporterów wschodnich na zmienność cen europejskich są właściwie natychmiastowe, a w Polsce są przesunięte średnio 6 do 12 miesięcy.

- To co my robimy, a zajmujemy się sprawami energetycznymi od wielu lat, to nie jest przeciwko węglowi, to nie jest przeciwko elektrowniom, ani przeciwko górnikom i energetyce - nam bardzo zależy, aby debata była merytoryczna, abyśmy nie ugrzęźli w mitach, uprzedzeniach i żebyśmy bazowali na faktach, założeniach, które pozwolą wybrać najlepsze rozwiązania - deklarował dr Andrzej Kassenberg.

KOMENTARZE (42)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP