Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ziętek, szef Sierpnia 80: dla KW lepsze euroobligacje od sprzedaży kopalni

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
16-12-2013 10:53
Ziętek, szef Sierpnia 80: dla KW lepsze euroobligacje od sprzedaży kopalni
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Gdyby z euroobligacji było 3 mld zł, dałoby to możliwość spłaty starego długu i do dyspozycji KW zostałoby ok. 1,5 mld zł, czyli mniej więcej tyle, ile KW spodziewa się za kopalnię Knurów-Szczygłowice - mówi dla portalu wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

Sądzi Pan, że Kompania Węglowa może sobie poradzić bez sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice?
- Jak najbardziej. Z dokumentu, który przedstawiono stronie społecznej, a także z przebiegu rozmów z zarządem Kompanii Węglowej, które to rozmowy się toczą - wynika, że zarząd KW sam jest podzielony w kwestii przyjęcia programu restrukturyzacji spółki do roku 2020.
Z jednej strony mamy bowiem do czynienia z pomysłami wyprzedaży majątku spółki. Chodzi między innymi o sprzedaż Jastrzębskiej Spółce Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice.

A z drugiej strony - w tym samym programie - zawarty jest projekt emisji euroobligacji jako źródła finansowania działalności spółki.

A zatem?

- Euroobligacje wyemitowane byłyby na kwotę od 500 do 750 mln euro, czyli od ok. 2 do 3 mld zł na siedem lat.Gdyby przyjąć, że byłoby to 3 mld zł, oznaczałoby to możliwość spłaty starego długu i do dyspozycji KW zostałoby ok. 1,5 mld zł, czyli mniej więcej tyle samo, ile Kompania Węglowa spodziewa się otrzymać za kopalnię Knurów-Szczygłowice.

A zatem zachodzi podstawowe pytanie: w jakim celu sprzedawać kopalnię Knurów-Szczygłowice, która odnotowuje dobre wyniki. W związku z powyższym jako strona społeczna wystąpiliśmy o informację na piśmie dotyczącą możliwości realizacji euroobligacji. W naszym odczuciu zarząd Kompanii nie jest jednomyślny co do potrzeby sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice.

Wierzy Pan w to, że Kompania Węglowa może w kolejnych latach odnotowywać rozwój?

- Oczywiście, że tak. I takiego programu - umożliwiającego ten rozwój - spodziewamy się jako strona społeczna. W moim odczuciu Kompania Węglowa, największa w Europie spółka wydobywająca węgiel, nadal ma duże szanse i potencjał na to, by stać się czymś w rodzaju polskiego Volkswagena.

A zatem ma szanse stać się dużą, solidną firmą, dającą tysiące stabilnych, perspektywicznych miejsc pracy i aktywizującą pracę w swym otoczeniu.

Na czym opiera Pan to przekonanie?

- W tym samym dokumencie przedstawionym przez zarząd Kompanii, zawarta jest prognoza wzrostu cen węgla, w tym w szczególności miałów energetycznych od roku 2014 przez wszystkie liczące się międzynarodowe instytucje finansowe. Poczynając od Roland Berger, a na prognozach Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego kończąc.

Nawet obecny - bardzo trudny rok - Kompania Węglowa zakończy niewielkim, ale jednak zyskiem. Oczekujemy na rozsądny, racjonalny program oszczędnościowy, którego rezultatem będzie ustabilizowanie sytuacji spółki, a następnie jej rozwój.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP