Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ziętek, Sierpień 80: samo połączenie nie jest receptą na problemy górnictwa

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
25-08-2014 11:33 |  aktualizacja: 25-08-2014 16:08
Ziętek, Sierpień 80: samo połączenie nie jest receptą na problemy górnictwa

- Oczywistym jest, że oprócz koncepcji połączenia trzeba mieć pomysł na to, jak górnictwo ma dalej funkcjonować - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Absurdalnym pomysłem jest sprzedawanie kopalni Pokój Węglokoksowi - mówi dla portalu wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

Czy Pańskim zdaniem dojdzie do połączenia Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i Węglokoksu?
- Nie wiem, bo opór materii w tej sprawie jest duży. Każda z tych spółek ma swą strukturę, swój własny zarząd.

W piątek 22 sierpnia koncepcja połączenia została przedstawiona przedstawicielom rządu przez pracodawców i stronę społeczną.

Oczywistym jest, że oprócz koncepcji połączenia trzeba mieć pomysł na to, jak górnictwo ma dalej funkcjonować.

Samo połączenie nie może być receptą na wszystko. Jest natomiast owo połączenie sposobem na zapobieżenie rozdrobnieniu górnictwa i wyprzedawaniu poszczególnych kopalń.

Dlatego, że jeżeli zrealizowane byłyby programy naprawcze dla każdej ze spółek węglowych z osobna, to Kompania Węglowa - po sprzedaży czterech i likwidacji dwóch kopalń - byłaby niewielkim organizmem, a Katowicki Holding Węglowy po realizacji własnego programu naprawczego zostałby z jedną, bądź z półtorej czynnych kopalni.

Czy zatem proces połączenia KW, KHW i Węglokoksu należy traktować jako ucieczkę do przodu i rezygnację z indywidualnych programów naprawczych?

- Tak - w części dotyczącej uniknięcia wyprzedawania kopalń na zewnątrz, ich likwidowania lub uśpienia.

Natomiast i tak w stosunku do każdej z kopalń, zarówno Kompanii Węglowej, jak i Katowickiego Holdingu Węglowego, muszą być realizowane indywidualne programy naprawcze, które pozwolą uniknąć najbardziej drastycznych rozwiązań w postaci likwidacji kopalń i zwolnień.

Taki program naprawczy musi być wzorowany na tym, co trzy lata temu udało się osiągnąć w kopalni Halemba-Wirek. Trzeba postawić na ludzi, którzy znają poszczegółne kopalnie, potrafią dostosować ich strukturę wydobycia, robót przygotowawczych i zatrudnienia.

Udało się to zrobić w kopalni Halemba-Wirek. Nie ma żadnego powodu, aby nie udało się tego samego zrobić w kopalniach Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze, Pokój i innych.

Absurdalnym pomysłem jest sprzedawanie kopalni Pokój Węglokoksowi, skoro byłoby lepiej dla wszystkich, a przede wszystkim dla górników tej kopalni, gdyby na przykład połączono ją z sąsiednią - znajdującą się w tym samym mieście - kopalnią Bielszowice. To pozwoliłoby lepiej prowadzić ruch obu tych kopalń, a ludziom spokojnie dopracować na miejscu.

KOMENTARZE (21)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP