Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ziętek, Sierpień 80, o górniczych czternastkach oraz firmach zewnętrznych

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
26-01-2016 13:28 |  aktualizacja: 28-01-2016 10:33
Ziętek, Sierpień 80, o górniczych czternastkach oraz firmach zewnętrznych
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Jeżeli prezesi banków oprócz comiesięcznej pensji w wysokości 200-300 tys. zł dodatkowo otrzymują premie kwartalne, to nikt nie mówi, że dostają szesnaście pensji i że należy im je odebrać - mówi dla portalu wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

Obecnie w górnictwie negocjowane są między innymi kwestie dotyczące wypłat czternastych pensji. Wiele osób podkreśla, że w tak ciężkiej sytuacji branży należałoby się przychylić chociażby do postulatu rozbicia na raty wypłaty czternastki. Jak Pan się na to zapatruje?
- Trzeba sobie jasno i wyraźnie powiedzieć, że czternastka jest elementem górniczego wynagrodzenia, które w górnictwie wypłacane jest w czternastu częściach, co nie znaczy, że górnicy otrzymują czternaście pensji.

Zarówno Barbórka, jak i czternastka wchodzą w średnie górnicze wynagrodzenie i są tylko częścią wypłaty odłożoną w czasie, ponieważ kiedyś uzgodniono, że te elementy wynagrodzenia wypłacane będą w okresie zimowym, kiedy jest zbyt na węgiel i przypływ gotówki.

Ale spółki górnicze ledwie zipią...

- Dziś nie można mówić górnikom, że mają się tego pozbawić, bo jest to jakiś nieuzasadniony przywilej.

Średnie wynagrodzenia w górnictwie, w skład których wchodzi Barbórka i czternastka, nie są jakoś nadzwyczajnie wysokie. I porównując je z wynagrodzeniami w innych branżach nie ma żadnego uzasadnienia do ich obniżania.

Jeżeli prezesi banków oprócz comiesięcznej pensji w wysokości 200-300 tys. zł dodatkowo otrzymują premie kwartalne, to nikt nie mówi, że dostają szesnaście pensji i że należy im je odebrać.

Wszyscy, którzy kompetentnie wypowiadają się na temat górnictwa, zgodni są co do tego, że górnicze wynagrodzenia nie są za wysokie.

Renomowana firma zewnętrzna, która przeprowadzała w tym zakresie audyt w ubiegłym roku w Kompanii Węglowej w swojej konkluzji podkreśliła, że poziom wynagrodzeń górników wcale nie jest zbyt wysoki. I nie można podejmować działań, które poziom ten obniżą.

Zarząd Kompanii Węglowej ma przedstawić założenia do Planu Techniczno-Ekonomicznego na 2016 rok. Czego się Pan spodziewa?

- Czekamy na to z utęsknieniem, bowiem chodzi nie tylko o PTE dla poszczególnych kopalń, w których ważne dla nas będzie to, jaki będzie poziom zatrudnienia.

Ale również pierwszy raz od wielu lat zdarzyło się, że w drugiej połowie stycznia nie wiemy, jaka będzie ścieżka płacowa w KW i w poszczególnych kopalniach.

Do tej pory przyjętą zasadą było, że zarówno KW, jak i kopalnie miały ściśle określony średni poziom wynagrodzeń, który stanowił podstawę do realizacji wypłat za poszczególne miesiące.

Wystąpiliśmy do zarządu KW z wnioskiem o określenie tych średnich wynagrodzeń. Niestety do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

I co?

- I obawiamy się, że taka sytuacja może prowadzić do manipulacji przy górniczych wynagrodzeniach.

KOMENTARZE (83)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP