Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ziętek, Sierpień 80: nieudolność, brak odwagi i kolesiostwo dobijają górnictwo

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
24-08-2016 06:31 |  aktualizacja: 24-08-2016 11:14
Ziętek, Sierpień 80: nieudolność, brak odwagi i kolesiostwo dobijają górnictwo
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Management górniczy zupełnie nie jest zainteresowany rozwiązaniami systemowymi, lecz woli tworzyć złudną politykę „czarnego luda” - mówi portalowi wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

Jak się Pan zapatruje na proces naprawy polskiego górnictwa?

- Nie ma już prostych możliwości wprowadzenia dalszych oszczędności w górnictwie.
Filozofia, w myśl której będziemy zmniejszać zatrudnienie i potencjał wydobywczy poprzez przekazywanie kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń jest drogą donikąd, ponieważ nie poprawia sytuacji branży i nie powoduje wzrostu wydajności, który jest konieczny.

Zmniejszając zatrudnienie przy jednoczesnym zmniejszaniu wydobycia wydajność nie wzrasta, czego dowodem ostatnich kilkanaście lat takiego reformowania górnictwa.

Jaką Pan zatem dostrzega alternatywę?

- Niezbędne są tutaj natychmiastowe rozwiązania, które leżą w gestii rządu, a nie spółek węglowych.

Przede wszystkim chodzi o zablokowanie importu węgla ze Wschodu. W pierwszych czterech miesiącach tego roku do Polski zaimportowano blisko 1 mln ton węgla koksowego, to jest - licząc na okrągło - około 300 mln zł przychodów mniej dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz zaimportowano około 2,5 mln ton węgla energetycznego, co oznacza mniejsze przychody dla takich spółek, jak Polska Grupa Górnicza, Katowicki Holding Węglowy i Lubelski Węgiel Bogdanka.

Jeżeli te wartości przemnożymy razy trzy, to dla całego roku oznaczać to będzie, że import węgla ze Wschodu, w tym głównie z Rosji, odbiera Jastrzębskiej Spółce Węglowej około 1 mld zł przychodu, natomiast pozostałym spółkom około 1,5 mld zł przychodu.

A nie da się konkurować z rosyjskim węglem, który jest na różne sposoby dumpingowany. A poza tym nie jest obciążony kosztami pakietu klimatycznego obowiązującego w Unii Europejskiej, którymi obciążony jest polski węgiel.

Ano właśnie...

- Nie rozumiem, jak klimatowi może szkodzić węgiel wydobywany w polskich kopalniach, a nie szkodzi mu rosyjski węgiel spalany w Polsce oraz innych krajach UE, w tym w Niemczech, które importują znaczne ilości rosyjskiego węgla.

Kolejna istotna rzecz to kwestie związane ze zmniejszeniem fiskalizmu wobec branży.

W Polsce węgiel jest obciążony ponad trzydziestoma różnego rodzaju podatkami i daninami. W tym takimi, które występują wyłącznie w naszym kraju.

Są to między innymi opłaty eksploatacyjne - blisko 150 mln zł rocznie na rzecz budżetu państwa i gmin.

Należy tu dodać 400 mln zł, które kopalnie odprowadziły na fundusz likwidacyjny, czy na przykład opłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, z których to środków górnictwo nigdy ze względu na specyfikę branży korzystać nie może.

KOMENTARZE (60)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 917 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP