PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ZE PAK walczy z kopalnią Konin o ceny węgla

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
17-03-2008 11:02
ZE PAK walczy z kopalnią Konin o ceny węgla

Trwa spór pomiędzy kopalnią węgla brunatnego Konin a Zespołem Elektrowni Pątnów Adamów Konin o ceny węgla dla bloku Pątnów II. Obecnie obowiązująca umowa wygasa ostatniego marca.

- Zarząd kopalni dostrzega korzystne dla obu stron uzgodnienie stanowisk w wielu kwestiach szczegółowych, jednak ocenia, że w kilku kwestiach zasadniczych strona przeciwna przez cały czas prowadzenia negocjacji zajmowała niezwykle sztywne stanowisko, zasłaniając się domniemanym brakiem zgody stron finansujących budowę bloku energetycznego. Zarząd kopalni Konin jednoznacznie stwierdza, że banki finansujące, wyrażając zgodę na podpisanie 31 grudnia 2007 roku przez Elektrownią Pątnów II sp. z o.o. umowy rozwiązującej umowę o KDT wiedziały, że kopalnia odmówiła podpisania aneksu przedłużającego obowiązywanie umowy na dostawę węgla, wiedziały zatem i godziły się z tym, że umowa wygaśnie z dniem 31 marca 2008 roku i będzie musiała być ponownie negocjowana - czytamy w oświadczeniu zarządu kopalni Konin.
Zarząd konińskiej kopalni przekonuje, że "zawsze prowadził negocjacje w dobrej wierze, starając się wyważać interesy obu stron, czego przykładem może być na przykład podpisanie z Elektrownią Pątnów II sp. z o.o. w dniu 25 października 2007 roku aneksu nr 2, do umowy z 2002 roku oraz porozumienia dotyczącego sposobu rozdziału węgla dostarczanego do EP II ze składowiska elektrowni Pątnów I".

W ocenie zarządu kopalni, podstawą zbudowania realnych gwarancji dostaw węgla na poziomie satysfakcjonującym Elektrownię Pątnów II przez okres dwudziestu lat musi być takie ukształtowanie ceny węgla, które umożliwi budowę nowych odkrywek. Kopalnia postulowała od początku, co znalazło wyraz w przedłożonym drugiej stronie projekcie umowy, indeksację ceny węgla wskaźnikiem wzrostu ceny energii, który jest także podstawą indeksacji ceny węgla dla elektrowni Pątnow I i Konin.

Przy obecnym poziomie wydobycia węgiel z eksploatowanych 4 odkrywek zakończy się: Lubstów - w 2009 roku, Kazimierz - w 2010 roku, Drzewce - w 2018 i Jóźwin - w 2021 roku. Dotychczasowa silna pozycja negocjacyjna ZE PAK S.A. spowodowała utrzymywanie w latach 2002 - 2006 ceny węgla na niezmienionym poziomie, niższym o 6,2 proc. od ceny węgla z sąsiedniej kopalni węgla brunatnego Adamów, co spowodowało niemożność akumulacji kapitału na odtworzenie mocy wydobywczych kopalni.

- Zarząd KWB Konin nadal żywi nadzieję, iż możliwe jest wynegocjowanie takiej umowy na dostawę węgla do Elektrowni Pątnów II, która uwzględni w równej mierze żywotne interesy obu stron. Zamierzamy prowadzić negocjacje tak, by doprowadzić do podpisania nowej umowy przed terminem wygaśnięcia umowy z 2002 roku - czytamy w stanowisku.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP